Wojskowi saperzy zakończyli działania przy usuwaniu i wywiezieniu pocisku lotniczego, który wczoraj został znaleziony w rejonie ul. Wrońskiej. Mieszkańcy i mieszkanki z ewakuowanej strefy mogą już wracać do swoich domów – poinformowała po godzinie 14.00 Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.
W wydanym komunikacie Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk podziękował wszystkim służbom zaangażowanym w przeprowadzenie ewakuacji oraz zabezpieczenie i unieszkodliwienie niebezpiecznego pocisku.
Dzisiejszą akcję koordynował Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego. Zaangażowane w nią były wszystkie miejskie jednostki oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej. Jak podkreśla Krzysztof Żuk, w pomoc włączyli się pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Centrum Interwencji Kryzysowej, pogotowie ratunkowe oraz organizacje pozarządowe. Miejskie służby działały wspólnie z Policją, Strażą Pożarną oraz Wojskiem.
– Dobra współpraca pozwoliła skutecznie, sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić akcję ewakuacji. Dziękuję mieszkańcom i mieszkankom za zachowanie spokoju i stosowanie się do poleceń służb koordynujących działania oraz zrozumienie dla zaistniałej sytuacji i związanych z nią utrudnień. Teraz wszyscy bezpiecznie mogą wrócić do swoich mieszkań i domów – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
W rejonie ulicy Wrońskiej saperzy pracowali od godziny 13.00. Wyznaczony przez wojskowych rejon był na czas ich pracy wyłączony z ruchu. Czynność zakończono około godziny 13.50. Następnie pocisk w asyście policji przetransportowano na teren poligonu.
Powroty do domów
Jak informuje miasto, z punktów tymczasowego pobytu – stadion Arena Lublin, sala gimnastyczna VI LO, DPS Kalina i Betania, mieszkańcom i mieszkankom powrót zapewnia bezpłatna komunikacja miejska oraz specjalne autobusy MPK, samochody Straży Miejskiej i pojazdy medyczne. Mieszkańcy zostaną odwiezieni do wyznaczonych punktów zbiórki w pobliżu swoich domów (parking przy Hali im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich, przystanek autobusowy przy dawnym sklepie Domix na ul. Łęczyńskiej oraz przystanek komunikacji miejskiej obok targu przy ul. Krańcowej).
Osoby potrzebujące pomocy psychologicznej mogą korzystać z całodobowej infolinii Centrum Interwencji Kryzysowej: 733 588 600.














