Jak chronić się przed cyberprzestępcami? Co zrobić, by nie stać się ofiarą internetowego oszusta? Jak chronić swoje dane, by nie wpadły w niepowołane ręce? Zapraszamy na trzecią część cyklu „Bądź bezpieczny w cyberprzestrzeni!”.
W poprzedniej części informowaliśmy o tym, jak zminimalizować ryzyko stania się ofiarą przestępstwa podczas korzystania z aukcji internetowych. Dziś chcemy odejść od tematu zakupów w internecie po to, by zwrócić uwagę na coś innego. Wraz z rozwojem cyfryzacji dużą część życia przenieśliśmy do sieci. W związku z tym pojawiły się nowe możliwości, a także nowe zagrożenia.
Obecnie zdecydowana większość ludzi posiada swoje profile na różnych portalach społecznościowych. Co więcej, bardziej niż posiadanie konta na takim portalu, dziwi jego brak. Niestety znaczna część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, że informacje, które tam umieszczamy mogą posłużyć przestępcom. Jeśli nie chcesz, aby Twoje dane wpadły w niepowołane ręce powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Portale społecznościowe
Jeśli nie chcesz aby Twoje dane zostały wykorzystane przez przestępców zacznij od ograniczenia ich do absolutnego minimum. Podawaj jak najmniej informacji o sobie, rodzinie, bliskich i znajomych. Ogranicz również informacje dotyczące miejsca pracy, miejsca zamieszkania czy wykształcenia.
Pod żadnym pozorem nie zamieszczaj zdjęć, które mogą być podstawą szantażu lub mogą pomóc w uwiarygodnieniu podszywania się. Oprócz tego pamiętaj, że w internecie nic nie ginie. Wrzucone zdjęcia i informacje gromadzone są na serwerach i pozostają tam nawet po tym jak je skasujesz.
Jeżeli zauważysz, że ktoś podaje się za Ciebie zakładając profil z Twoimi danymi, koniecznie zażądaj od administratora, aby go usunął.
Ochrona danych personalnych
Ochrona swoich danych personalnych jest niesamowicie ważna. Pamiętaj o tym między innymi po to, byś nie został wplątany w przestępczą aktywność oszustów internetowych! Aby lepiej chronić swoje dane nigdy nie loguj się na swoje konta z obcego komputera. Nie wprowadzaj loginów i haseł, gdy jesteś w kafejce internetowej lub u znajomego. Dlaczego? Ponieważ nie masz pewności, że na danym komputerze nie jest uruchomione oprogramowanie do pozyskiwania informacji, które powinny być znane tylko Tobie. Nie wiesz też, czy na takim komputerze zainstalowano program antywirusowy z aktualnymi bazami złośliwego oprogramowania.
Pamiętaj też o tym, by nie otwierać żadnych linków z nieznanych źródeł. Nieznane linki mogą bowiem zawierać złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu cyberprzestępcy uzyskają dostęp do Twoich danych osobowych, bankowych i innych.
Zwracanie uwagi na tych kilka prostych zasad naprawdę może zminimalizować ryzyko stania się ofiarą oszustów internetowych. Zachowaj czujność i bądź bezpieczny w cyberprzestrzeni!
Źródło: lubelska.policja.gov.pl
(Artykuł opracowano na podstawie kompendium „Jak nie dać się oszukać w Internecie” przygotowanego przez Biuro do walki z Cyberprzestępczością KGP.)
Polecamy także:
Bądź bezpieczny w cyberprzestrzeni! Cz. II – Zakupy na aukcjach internetowych.
Bądź bezpieczny w cyberprzestrzeni! Cz. I – Zakupy w sklepach internetowych.