Biłgoraj: Będą szukać głuszca

To jedyny taki rajd na Lubelszczyźnie. Na czym polega praca leśniczego i jakie są największe sekrety lasu? Nie trzeba żadnych kursów, czy szkoleń. Wszystko można poznać jednego dnia. Już w niedzielę w Biłgoraju, rajd rowerowy „Szlakiem Głuszcowym”.

Celem rajdu jest przede wszystkim popularyzacja aktywnego wypoczynku, w wyznaczonych do tego miejscach.  Trasa liczy ok. 23 km, jest bardzo łatwa, w większości przebiega przez utwardzone szlaki. Współorganizatorem Rajdu jest PTTK oddział w Biłgoraju.

– Chcemy przybliżyć uczestnikom rajdu, zadania z jakimi mierzą się nasi leśnicy. Tak, żeby mieszkańcy wiedzieli, że bycie leśnikiem to nie tylko gospodarka leśna, ale też ochrona fauny i flory lasu. Rajd „Szlakiem Głuszcowym”, to jest propozycja dla wszystkich, którzy chcą poznać tajniki pracy leśnika. To nie będzie żadna książkowa teoria, tylko taka żywa i prawdziwa lekcja lasu. Prowadzona przez tych, którzy spędzają w lasach całe życie i chcą się swoją wiedzą podzielić z innymi  – zachęca Andrzej Borowiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj.

Początek rajdu, w niedzielę o godzinie 9:00, na placu Nadleśnictwa Biłgoraj. Będzie krótkie wprowadzenie, ale jak zapowiadają leśnicy, przygotowali dla uczestników coś specjalnego. A później? W drogę, szlakiem przez leśnictwo Wola. Odbędą się tam warsztaty pomiaru wysokości drzew i pierśnicy, prowadzone przez leśniczych. Po tej części programu, przejazd przez las. Rajd zakończy się w szkółce leśnej  Bojary, gdzie koordynator przeprowadzi wykład na temat chronionych gatunków roślin i zwierząt (w tym o programie „Restytucji i czynnej ochronie głuszca w Puszczy Solskiej”). Leśnicy zapowiadają, że będą konkursy dla dzieci i młodzieży z rozpoznawania gatunków drzew i krzewów.  A na koniec? Wspólne ognisko, integracja i powrót do domu. Planowany około godziny 15:00.

Trasa rajdu

– Nadleśnictwo Biłgoraj leży na terenie dziewięciu gmin. Ponad 90% naszej powierzchni zajmuje sosna zwyczajna. Mamy wspaniałe fragmenty torfowiska wysokiego  i przejściowego w rezerwacie „Obary”. Proszę pamiętać, że przecinają się u nas, aż trzy piesze szlaki turystyczne: „Walk Partyzanckich”, „Roztoczański” i „Puszczy Solskiej”. A dlaczego to jest rajd „Szlakiem Głuszcowym”? Dzikim populacjom tych ptaków, grozi w Polsce całkowite wyginięcie. Jako Nadleśnictwo Biłgoraj realizujemy program mający na celu wzrost populacji głuszca. Mamy już pierwsze sukcesy, ponieważ wprowadziliśmy do Puszczy kilkadziesiąt głuszców z naszej biłgorajskiej hodowli  – podsumowuje Andrzej Borowiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj.

W rajdzie rowerowym „Szlakiem Głuszcowym” może wziąć udział maksymalnie 250 osób. Uczestnicy zostaną podzieleni na 3 grupy. Każda z nich, razem z przewodnikiem oraz w oddzielnym miejscu zrealizuje warsztaty. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego o udziale w rajdzie decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy jest na stronie internetowej Nadleśnictwa Biłgoraj: www.bilgoraj.lublin.lasy.gov.pl (kliknij tutaj).