Działa już umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją

Dobra wiadomość dla osób, które pracowały w Polsce i Turcji: od 1 czerwca między krajami obowiązuje umowa o zabezpieczeniu społecznym. Na początku maja weszło w życie podobne porozumienie między Polską a Izraelem.

Dzięki nim można sumować okresy ubezpieczenia przebyte w Polsce i Turcji lub Polsce i Izraelu. To ułatwi przyznawanie emerytur i rent osobom, które mają za krótki staż ubezpieczeniowy w jednym kraju. Umowy dotyczą też jednorazowych odszkodowań powypadkowych, zasiłków pogrzebowych i macierzyńskich. Porozumienie między Polską i Turcją obejmuje dodatkowo świadczenia chorobowe.

Umowy pozwalają transferować świadczenia między krajami. Czyli polskie świadczenia z ZUS można otrzymywać na turecki lub izraelski rachunek bankowy. A tamtejsze świadczenia można pobierać bez przeszkód na konto bankowe w Polsce.

Na porozumieniach zyskają również przedsiębiorcy z obu krajów, bo regulują zasady delegowania pracowników. Eliminują podwójne opłacanie składek w przypadku pracy w dwóch państwach.

W sumie Polska zawarła dotychczas 14 umów o zabezpieczeniu społecznym z krajami spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podobne przepisy dotyczą: Czarnogóry, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, USA, Kanady, Quebeku, Korei Południowej, Australii, Ukrainy, Mongolii oraz Mołdawii.

Źródło: Małgorzata Korba rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Foto: Pixabay