Gmina Krasnystaw: Nocne spotkania z poezją

„Krasnostawska Noc Poetów” wraca po rocznej przerwie.Tegoroczne spotkanie odbędzie się już dziś (23 października) w Wiejskim Domu Kultury i Turystyki w Widniówce.

Poetycka noc w gminie Krasnystaw odbędzie się już po raz ósmy. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Gminne Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej oraz poetę, prozaika, eseistę i animatora kultury Mariusza Kargula. Pierwsza odsłona nocy odbyła się już po jego śmierci w 2013 roku. W tegorocznym wydarzeniu patronowi imprezy będzie poświęcona pierwsza część sobotniego spotkania.

Tradycyjnie, stałym punktem poetyckich nocy jest „Turniej jednego listu”. – Zaproszenie do udziału w nim i otrzymało kilkudziesięciu autorów m.in. z Chełma, Lublina, Zamościa czy Warszawy. Tematyka listów jest dowolna, po ich prezentacji na spotkaniu najciekawsze wybiera publiczność, która głosuje na wybrane teksty za pomocą… liści. Nagrodami są obrazy, które w tym roku przekazały Krystyna Mojska, Teresa Stasiak i Alicja Cimek z grupy artystycznej „Paleta” oraz związana z naszą gminą, a mieszkająca w Chełmie Ela Petruk – mówi Dorota Rybczyńska, dyrektor GCK w Siennicy Nadolnej, które wspólnie z Gminą Krasnystaw i społeczną animatorką kultury Marzeną Mariolą Podkościelną, organizuje „noc poetów”.
Zgodnie z tradycją literackie spotkanie w Widniówce zakończy część muzyczna.