Janów Lubelski: Jest kasa? Będzie stół

Szpital Powiatowy w Janowie Lubelskim dostanie nowoczesny stół operacyjny. Być może dotrze jeszcze w listopadzie. Skąd pieniądze? Ponad ćwierć miliona zł, janowski szpital dostał z rezerwy celowej budżetu państwa. 

Dwa stoły na dwie sale operacyjne to za mało, tym bardziej, że sprzęt – stale wykorzystywany, często się psuje. Nieraz brakuje części, a naprawy też swoje kosztują. Inna sprawa, że żaden szpital w regionie nie wykonuje tylu operacji, co janowska placówka. Jesteśmy wiodącą ortopedią, jeśli chodzi o lubelskie i zamojskie – mówi Renata Ciupak, dyrektor szpitala w Janowie Lubelskim.

Jeszcze w tym roku, janowski szpital wzbogaci się też o rezonans magnetyczny za 4 mln zł, którego nigdy w Janowie nie było. Po szpitalach powiatowych w Krasnymstawie, Łęcznej, Radzyniu Podlaskim i Tomaszowie Lubelskim, będzie piątą placówką w województwie lubelskim z tego typu wyposażeniem. Obecnie, trwają prace przygotowawczo – remontowe pod kątem instalacji urządzenia. Pracownia rezonansu magnetycznego pełną parą ruszy w styczniu przyszłego roku. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Od 2019 roku trwa też termomodernizacja szpitala i zagospodarowanie terenów tuż obok niego. Droga sprawa, bo to prawie prawie 13 mln zł, z czego 10,3 mln zł stanowi dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a 2,6 mln zł to środki z budżetu Powiatu Janowskiego.