Lubelskie: Czekają nas spore zmiany

Znamy założenia tzw.Tarczy Inflacyjnej, która ma złagodzić skutki inflacji i pomóc polskim firmom i gospodarstwom. Zmian będzie sporo.  Z części założeń tzw. Tarczy Antyinflacyjnej skorzystają wszyscy Polacy. Łącznie to aż blisko 10 mld zł oszczędności. Jakie czekają nas zmiany?

 

Dodatek osłonowy – skorzysta nawet 6,8 mln gospodarstw domowych

Wzrost cen za energię elektryczną jest spowodowany m.in. wzrostem cen surowców. Aby załagodzić skutki wyższych rachunków za prąd i rosnących cen żywności, zostanie wprowadzony dodatek osłonowy. W ten sposób zostaną zrekompensowane koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych: pieczywa, wędlin, mleka i produktów mlecznych (w tym serów i masła), mięsa i jaj – w formie dodatku, ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc.

 • Dodatek zrekompensuje VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł, a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł.

Kto może liczyć na wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych, które pozwoli na objęcie pomocą finansową większej grupy osób:

 • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
 • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
 • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
 • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

 

Z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 6,8 mln gospodarstw domowych. Obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę”. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r.

 

 

Zwolnienie i obniżenie akcyzy na energię elektryczną

 

Oprócz szczególnej pomocy najbardziej potrzebującym, którzy otrzymają dodatek, zostaną złagodzone negatywne efekty wzrostu cen energii elektrycznej. Są one spowodowane kryzysem gazowym oraz wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETS).

 

 • z akcyzy zostaną zwolnione gospodarstwa domowe. Oznacza to obniżkę z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh.
 • zostanie obniżona akcyzę na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE.

 

 

Obniżony VAT na energię elektryczną

 

 • zostaną obniżone stawki dla odbiorców energii za pomocą narzędzi podatkowych.
 • obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące.
 • okres obowiązywania: styczeń-marzec 2022 r.

 

 

Obniżka cen paliw

Ostatnie miesiące przyniosły gwałtowny wzrost cen ropy na globalnych rynkach. Pomimo tego, że wszyscy w Europie kupują baryłkę ropy za podobną cenę, w Polsce mamy do czynienia z jednymi z najniższych cen paliw w Unii Europejskiej. Jednak dalszy niekontrolowany wzrost cen mógłby negatywnie wpłynąć na budżet gospodarstw domowych i polskich firm.

Aby ograniczyć dynamikę rosnących cen paliw:

 • od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej;
 • dodatkowo, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

 

 

Obniżony VAT na gaz ziemny

Obecny kryzys na rynku gazu i związane z nimi drastyczne wzrosty cen błękitnego surowca w całej Unii Europejskiej, budzą rosnący niepokój mieszkańców – zwłaszcza przed zbliżającym się sezonem zimowym. Dlatego obniżymy stawki dla odbiorców gazu za pomocą narzędzi podatkowych.

 • Obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

 

 

Oszczędności w administracji

 

Aby zaoszczędzić dodatkowe środki, zostanie jeszcze bardziej zwiększona efektywność wydatków publicznych. Działania te powinny przynieść od 3 do 5 mld zł oszczędności.

 

 • W 2022 r. zostanie ograniczone tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych, etatów czy urzędów w administracji publicznej.
 • Wyjątkowe wzmacnianie kadrowe i finansowe będą realizowane na zasadzie 1 za 1, czyli nowy etat za zlikwidowanie innego lub znalezienie odpowiedniej przestrzeni finansowej w ramach już posiadanych środków.
 • Zostanie dokonany pogłębiony przegląd wszystkich wydatków publicznych pod względem ich efektywności, tak by wprowadzić dodatkowe oszczędności.
 • Zostaną ograniczone finansowanie programów w funduszach celowych, do tych już realizowanych lub ogłoszonych.

 

Informacje za: Kancelarią Prezesa Rady Ministrów