Lubelskie: Stypendia sportowe na rok 2021 przyznane

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś wideokonferencja, której tematem były stypendia sportowe Marszałka Województwa Lubelskiego za osiągnięte wyniki w 2020 roku. Stypendium otrzyma 289 osób (126 zawodniczek i 163 zawodników) z 53 klubów z regionu. Łączna kwota przyznanych stypendiów to ponad 866 tysięcy złotych.

 W wideokonferencji uczestniczyli: marszałek Jarosław Stawiarski, stypendyści Wiktoria Kamela, zawodniczka MKS Cement-Gryf Chełm (zapasy), Szymon Trytek zawodnik KS Agros Zamość (podnoszenie ciężarów) oraz trenerzy, Andrzej Gaweł z KS Agros Zamość (sekcja podnoszenia ciężarów) i Dariusz Kucharski z MKS Cement-Gryf Chełm.

Głównym kryterium, które należało spełnić, aby ubiegać się o stypendium sportowe to zdobycie miejsca medalowego w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy lub Mistrzostwach Polski w kategoriach wiekowych sportu młodzieżowego – młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych (kadetów) oraz seniorów do 27 lat.

Cieszę się, że mamy kolejną grupę stypendystów. Sport to bardzo dobra inwestycja
w rozwój młodzieży, a ich sukcesy to także udana promocja naszego regionu –
 podkreślał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Swoją historię z zapasami zaczęłam w wieku 10 lat. Ten sport daje mi wiele możliwości. Poznaję nowych ludzi oraz mogę zwiedzić wiele miejsc w kraju i zagranicąpowiedziała młoda zapaśniczka Wiktoria Kamela.

Dzięki stypendium będę mógł zakupić i wymienić elementy wyposażenia, które podczas intensywnych treningów szybko się zużywają – dodał Szymon Trytka, który uprawia podnoszenie ciężarów w KS Agros Zamość.

Stypendia sportowe otrzyma 96 zawodników za osiągnięcia seniorskie, 53 za osiągnięcia w kategorii młodzieżowiec, 73 za osiągnięcia w kategorii wiekowej juniora oraz 64 juniorów młodszych (kadetów), reprezentujących 23 sporty olimpijskie i paraolimpijskie: badminton, biegi narciarskie, boks, golf, karate WKF, kolarstwo szosowe, BMX i tandemowe, koszykówka, lekka atletyka, łucznictwo, piłka nożna, piłka ręczna, pływanie, podnoszenie ciężarów, siatkówka, siatkówka plażowa, taekwondo olimpijskie, tenis stołowy, tenis ziemny, wspinaczka sportowa, trójbój olimpijski oraz zapasy.

Największą liczbę miejsc medalowych, za które przyznano stypendium sportowe uzyskali zawodnicy:

  • Klubu Uczelnianego AZS UMCS Lublin – 61,
  • Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych „Spartan” – 38,
  • Młodzieżowego Klubu Sportowego Cement Gryf Chełm – 20.

Największą ilość medali zdobyli zawodnicy reprezentujący pływanie – 60, lekką atletykę – 56 oraz zapasy – 44.

Stypendia sportowe Województwa Lubelskiego są przyznawane na podstawie Uchwały Nr XI/192/2019 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 14 listopada 2019 r. w sprawie zasad, trybu przyznawania
i pozbawiania oraz rodzajów i wysokości stypendiów sportowych i nagród Województwa Lubelskiego za osiągnięte wyniki sportowe oraz wyróżnień dla osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego poz. 6548).

Warunki, które należy łącznie spełnić aby otrzymać stypendium sportowe to:

1) w roku poprzedzającym przyznanie stypendium osiągnięcie jednego z poniższych wyników sportowych:

  • zajęcie miejsca 1-8 w igrzyskach olimpijskich/ igrzyskach paraolimpijskich;
  • zajęcie miejsca 1-3 w igrzyskach głuchych w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
  • zajęcie miejsca 1-3 w światowych igrzyskach olimpiad specjalnych w sportach
    i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
  • zajęcie miejsca 1-3 w Mistrzostwach Świata seniorów, młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych (kadetów) w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
  • zajęcie miejsca 1-3 w Mistrzostwach Europy seniorów, młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych (kadetów) w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
  • zajęcie miejsca 1-3 w Mistrzostwach Polski seniorów, młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych (kadetów) w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich.

2) w chwili osiągnięcia wyniku sportowego nieukończony 27 rok życia;

3) uprawianie sportu i konkurencji objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;

4) pisemne zobowiązanie do realizacji przedłożonego programu przygotowań oraz do  udziału
w zawodach głównych roku w okresie pobierania stypendium;

5) zamieszkiwanie na terenie województwa lubelskiego;

6) na dzień składania wniosku reprezentowanie województwa lubelskiego.

Stypendium będzie wypłacane w trzech transzach:

  • za miesiące: kwiecień, maj, czerwiec – do 15 czerwca 2021r.,
  • za miesiące: lipiec, sierpień, wrzesień – do 15 września 2021r.
  • za miesiące: październik, listopad, grudzień – do 15 grudnia 2021r.

Kwoty stypendium sportowego w zależności od kategorii wiekowej osiągniętego wyniku sportowego

Osiągnięty wynik sportowy Wysokość w zł brutto
Zajęte miejsce
1 2 3 4-8
IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

 

1500 1200 1000 800
IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE

 

1500 1200 1000 800
IGRZYSKA GŁUCHYCH

 

1500 1200 1000  
ŚWIATOWE IGRZYSKA OLIMPIAD SPECJALNYCH 1500 1200 1000  
MISTRZOSTWA ŚWIATA seniorów 1200 1000 800
młodzieżowców 800 700 600
juniorów 550 500 400
juniorów młodszych (kadetów) 450 400 350
MISTRZOSTWA EUROPY seniorów 1000 800 600
młodzieżowców 700 600 400
juniorów 450 400 350
juniorów młodszych (kadetów) 400 350 300
MISTRZOSTWA POLSKI seniorów 600 500 400
młodzieżowców 400 350 300
juniorów 300 250 200
juniorów młodszych (kadetów) 200 150 100

 

Liczba stypendystów w podziale na uprawiane sporty:

  • Badminton – 1
  • Biegi narciarskie – 6
  • Boks – 10
  • Golf – 1
  • Karate WKF – 1
  • Kolarstwo szosowe – 2
  • Kolarstwo bmx – 3
  • Kolarstwo tandemowe – 1
  • Koszykówka – 3
  • Lekka atletyka (biegi, rzuty, skoki) – 56
  • Łucznictwo – 3
  • Piłka nożna – 17
  • Piłka ręczna – 16
  • Pływanie – 60
  • Podnoszenie ciężarów – 40
  • Siatkówka – 5
  • Siatkówka plażowa – 2
  • Taekwondo olimpijskie – 13
  • Tenis stołowy – 1
  • Tenis ziemny – 1
  • Triathlon – 2
  • Wspinaczka sportowa/ trójbój olimpijski – 2
  • Zapasy – 44

 

Największe osiągnięcia rangi międzynarodowej

L.p. nazwisko imię klub sport/ konkurencja miejsce medalowe mistrzostwa
1 Bochen Weronika UKS Berej Boxing Lublin boks 2 Mistrzostwa Europy Kadetek
2 Miszczuk Mikołaj UKS Tempo Chełm siatkówka plażowa 2 Młodzieżowe Mistrzostwa Europy
3 Szeremeta Julia KS Paco Lublin boks 3 Mistrzostwa Europy Juniorów

 

 Liczba złotych, srebrnych i brązowych medalistów Mistrzostw Polski

Miejsce medalowe Mistrzostw Polski Wszyscy stypendyści senior młodzieżowiec junior junior młodszy (kadet)
1 –  złoto 89 43 17 7 22
2 – srebro 104 26 18 38 22
3  – brąz 93 27 18 28 20
    96 53 73 64

 

Liczba stypendystów w podziale na poszczególne kluby

L.p. Klub Liczba stypendystów
1.       ASB Hetman Zamość 2
2.       GCK Kobylany 3
3.       GLKS POM-Iskra Piotrowice 2
4.       GULKS Niemce 1
5.       ICSiR Start Lublin 1
6.       JLKS Olimp Janów Lubelski 4
7.       KKT Hetman Lublin 1
8.       Klub Golfowy Wierzchowiska 1
9.       Klub Karate Shotokan Hinode Lublin 1
10.     Klub Taekwondo Sokół Krasnystaw 2
11.     KS Agros Zamość 13
12.     KS AZS-AWF Biała Podlaska 16
13.     KS Paco Lublin 1
14.     KS Pogoń Mostostal Puławy 2
15.     KS Stara Szkoła Boksu Lublin 1
16.     KS Taekwondo Międzyrzec Podlaski 2
17.     KS Wisła Puławy 10
18.     KT Avia Świdnik 1
19.     KU AZS UMCS Lublin 61
20.     LKS Znicz Biłgoraj 6
21.     LKSG Spartan Lublin 38
22.     LMKS przy ZS nr 2 w Krasnymstawie 8
23.     LSS Sprawni-Razem/ UKS Maratończyk Puławy 4
24.     Lubelski Klub Kolarstwa Górskiego 3
25.     LUKS Suples Kraśnik 1
26.     ŁKS Orlęta Łuków 2
27.     MGKS Gwarek Łęczna 1
28.     MKS Agros Chełm 5
29.     MKS Cement Gryf Chełm 20
30.     MKS Kalina-Lublin 1
31.     MKS Start SA Lublin 3
32.     MKS Unia Hrubieszów 10
33.     MLUKS Zapasy Włodawa 2
34.     MOK Terespol 2
35.     MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski 6
36.     Pol-Inowex Skarpa Lublin 2
37.     Towarzystwo Sportowe Start Lublin 1
38.     TPS Lublin 1
39.     UKJ Legion Zamość 1
40.     UKP Bychawa 1
41.     UKP Fala Kraśnik 4
42.     UKS 51 Lublin 2
43.     UKS Akademia Badmintona Lublin 1
44.     UKS Berej Boxing Lublin 2
45.     UKS Olimpia Biała Podlaska 16
46.     UKS Orka Zamość 1
47.     UKS Promień Radzyń Podlaski 3
48.     UKS Sorga Zamość 1
49.     UKS Tempo Chełm 1
50.     UKS ZS Bełżyce 4
51.     ULKS Andros Puławy 4
52.     ULKS Olimpijczyk Chełm 2
53.     ZTS Sokół Lublin 5

źródło: Urząd Marszałkowski