Lubelskie: Zatrzymano mężczyzn, którzy wyłudzili prawie 9 milionów złotych dotacji unijnych

Wyłudzili blisko 9 milionów złotych dotacji unijnych poprzez obracanie „pustymi” fakturami i fikcyjne zawyżanie dochodów firmy. Lubelscy policjanci zatrzymali kolejnych przedsiębiorców zamieszanych w tę sprawę. Dwaj mężczyźni w wieku 41 lat usłyszeli zarzuty i trafili do aresztu tymczasowego na okres 3 miesięcy. Grozi im do 10 lat więzienia.

We wtorek rano policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie weszli do mieszkań dwóch osób zamieszanych w proceder wyłudzania dotacji unijnych. Dwóch mężczyzn w wieku 41-lat zatrzymano na terenie Tomaszowa Lubelskiego i Mińska Mazowieckiego. Podczas przeszukań mundurowi zabezpieczyli nośniki danych, dokumentację dotyczącą prowadzonych działalności, faktury, a także gotówkę w łącznej kwocie ponad 50 tysięcy złotych.

Zatrzymania dokonano w związku z trwającym śledztwem dotyczącym wyłudzania dotacji unijnych przez zamojskich przedsiębiorców. Postępowanie w tej sprawie wszczęto na podstawie materiałów zgromadzonych przez policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu. Zatrzymani mężczyźni nie działali sami. Dzięki współpracy z innymi podmiotami uczestniczyli w obrocie „pustymi”, bądź częściowo „pustymi” fakturami. To natomiast pozwoliło zawyżać dochody firmy i ubiegać się o większe fundusze. Środki które przedsiębiorcy pozyskali w ten sposób z Unii Europejskiej miały być przeznaczone na innowacyjne usługi internetowe. Do wystawiania wspomnianych wcześniej faktur dochodziło od 2017 roku.

Policjanci doprowadzili zatrzymanych we wtorek mężczyzn do Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Tam usłyszeli zarzuty związane z wprowadzaniem do obrotu sfałszowanych faktur w celu wyłudzenia blisko 9 milionów złotych dotacji unijnych. Śledczy dokonali zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych w łącznej kwocie ponad 2 milionów złotych. Sąd zdecydował o areszcie tymczasowym na okres 3 miesięcy dla obu zatrzymanych. Mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KMP Lublin

Polecamy także:

Lublin: Stracili 180 tysięcy bo zainstalowali na swoich komputerach tzw. „zdalny pulpit”

Uwaga na oszustów podszywających się pod rachmistrzów! Wraz z policją apelujemy o ostrożność.

Lublin: Sprawca rozboju na 21-latku zatrzymany.