Naukowcy z UMCS szukają odpowiedzi, czy powstanie kiedyś lek na raka. – Z każdym testem klinicznym czy wprowadzeniem leku na rynek uzyskiwana jest nowa wiedza, która pozwala na ulepszenie danego produktu. Ponadto, coraz więcej wiadomo o biologii komórek nowotworowych – uważa dr Mateusz Pięt z Instytutu Nauk Biologicznych UMCS.
– Czy to oznacza, że „lek na raka” jednak kiedyś powstanie? I tak, i nie. Moim zdaniem nigdy nie powstanie lek, który będzie równie skuteczny dla wszystkich pacjentów nowotworowych, względem wszystkich typów nowotworów na dowolnym stadium – uważa ekspert UMCS. – Powstają zaś, i powstawać będą, terapie o coraz lepszej skuteczności względem danego typu nowotworu, to znaczy względem np. gruczolakoraka okrężnicy czy niedrobnokomórkowego raka płuca. Ba, obecnie coraz większą popularnością cieszą się tzw. terapie spersonalizowane, czyli odpowiednio przygotowane pod konkretnego pacjenta. U takiej osoby bada się, poprzez jakie szlaki regulowany jest rozwój nowotworu, jakie geny są uszkodzone, i dostosowuje się terapię tylko dla niego. Odpowiadając na pytanie postawione w tytule: moim zdaniem osławiony „lek na raka” nie powstanie nigdy. Obecnie stosowane terapie będą coraz doskonalsze, może nawet w przyszłości uda nam się całkowicie zwalczyć choroby nowotworowe lub zepchnąć je na margines, jednakże dalej dla każdego pacjenta czy danego typu nowotworowego konieczne będzie zastosowanie odpowiednio „skrojonej” terapii. Ponadto, nadmienić należy, iż najważniejszym aspektem terapii nowotworów jest profilaktyka. Akcje informacyjne i profilaktyczne powinny być dofinansowywane oraz prowadzone jak najczęściej, żeby każdy miał świadomość, czym jest nowotwór, jak można go leczyć i, przede wszystkim, w jaki sposób można mu zapobiegać – tłumaczy dr Mateusz Pięt z UMCS.
*dr Mateusz Pięt – adiunkt w Katedrze Wirusologii i Immunologii, Instytutu Nauk Biologicznych UMCS. Do jego zainteresowań naukowych należą przede wszystkim mechanizmy regulacji kancerogenezy i przerzutowania komórek nowotworowych oraz metody i narzędzia inżynierii tkankowej. W swojej działalności naukowej zajmuje się poznawaniem szlaków regulacji wzrostu, rozwoju i migracji komórek nowotworowych oraz ingerencją różnych substancji, naturalnych i syntetycznych, w te szlaki. Szczególną uwagę skupia na procesach kluczowych dla migracji komórek raka jelita grubego.