Lublin: Straciła 200 tysięcy złotych chcąc zainwestować w kryptowaluty

Chciała zainwestować w kryptoawluty, więc nawiązała kontakt z brokerem. Za jego namową zainstalowała na swoim komputerze tzw. „zdalny pulpit”, a następnie zalogowała się na swoje konto bankowe. Fałszywy doradca na jej oczach wykonał kilka przelewów na łączną kwotę blisko 200 tysięcy złotych.

Możliwość zarobienia na kryptowalutach rozpala wyobraźnię do tego stopnia, że wiele osób zapomina o zdrowym rozsądku. Skuszeni obiecankami o bajecznych zyskach najczęściej wpadają w sidła oszustów i zamiast zyskać, tracą oszczędności całego życia.

Tak też było w przypadku 55-latki z powiatu lubelskiego. Kobieta chciała zarobić na handlu kryptowalutami. W tym celu znalazła w internecie ofertę brokera, który miał jej pomóc przy inwestowaniu. Najpierw wypełniła stosowny formularz. Następnie skontaktował się z nią doradca, który zaproponował, że zajmie się prowadzeniem inwestycji i zarabianiem dla niej pieniędzy. Mężczyzna poprosił, aby 55-latka zainstalowała na swoim komputerze program do zdalnej obsługi. Gdy już to zrobiła, przekazała doradcy numer połączenia z aplikacją. Po chwili zalogowała się na swoje konto bankowe. Gdy rzekomy doradca wykonywał następujące po sobie transakcje  na zagraniczne rachunki bankowe, kobieta była przekonana, że jest to element inwestycji. Wszystko działo się na jej oczach i za jej przyzwoleniem. Oszust wykonał 4 przelewy na łączną kwotę prawie 200 tysięcy złotych. Kiedy 55-latka zdała sobie sprawę z tego, że wpadła w sidła oszusta zgłosiła się na policję.

Nie daj się oszukać!

Apelujemy o zachowanie wszelkich możliwych środków ostrożności przy próbach tego typu inwestycji. Niestety oszuści bardzo chętnie działają w tym obszarze. Coraz częściej pieniądze inwestujących zamiast trafić na legalnie działającą giełdę, trafiają prosto w ręce przestępców. Poniżej znajduje się przykładowy przebieg rozmowy z oszustem podszywającym się pod legalną giełdę kryptowalut. Z pewnością warto się z nią zapoznać, by mieć świadomość tego jak działają cyberprzestępcy.

KNF - przykładowa rozmowa z oszustem działającym na rynku kryptowalut.
fot. KNF

Trzeba pamiętać, że internet daje dużą anonimowość, a osoba z którą nawiązujemy kontakt nie musi być tym za kogo się podaje. Nie wolno wierzyć we wszystkie zapewnienia osób, które obiecują szybki i wysoki zysk. Nie należy instalować w komputerze aplikacji, które pozwolą na zdalne kierowanie urządzeniem. Nawet jeśli rozmówca zapewnia o ich bezpieczeństwie, a tym bardziej jeśli twierdzi, że jest to konieczne. Nie powinno się ulegać presji i działać pod wpływem chwili! Jeżeli natomiast zaistnieje podejrzenie, że doszło do oszustwa, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim bankiem i jak najszybciej powiadomić policję. Warto również wiedzieć, gdzie jeszcze można szukać pomocy, gdy zostało się dotkniętym przestępstwem.

Jeśli zostałeś pokrzywdzony przestępstwem zgłoś się do Funduszu Sprawiedliwości.

Fundusz Sprawiedliwości powstał po to by pomagać każdemu pokrzywdzonemu, bez względu na to, jakim rodzajem przestępstwa został dotknięty. W jego ramach możesz otrzymać wsparcie prawne w napisaniu pisma, przygotowaniu i złożeniu wniosku oraz analizie dokumentacji prawnej. Otrzymasz też wsparcie psychologiczne, a w razie potrzeby, niezbędną pomoc materialną. Wystarczy, że zgłosisz się do jednego z ośrodków pomocy Funduszu Sprawiedliwości i porozmawiasz z osobą pierwszego kontaktu. Z pewnością pomoże Ci znaleźć dobre rozwiązanie. Aby otrzymać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości skontaktuj się w pierwszej kolejności z Linią Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem +48 222 309 900 lub e-mail info@numersos.pl, lub skontaktuj się telefonicznie z wybranym ośrodkiem. Listę ośrodków pomocy znajdziesz pod TYM linkiem.

Źródło: lubelska.policja.gov.pl, KNF, funduszsprawiedliwosci.gov.pl

Polecamy także:

Lublin: Wielodzietni zwolnieni w części z opłat za gospodarowanie odpadami?

Chełm: Przywiązał psa do haka holowniczego i ciągnął za samochodem!

Lublin: Trwają badania kliniczne nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19.