Oszuści podający się za policjantów znowu atakują starszych mieszkańców Lublina. Tylko w czwartek do lubelskich policjantów dotarły aż trzy powiadomienia o oszustwach metodą „na policjanta” i dziesięciu próbach wyłudzenia pieniędzy. W wyniku tego typu przestępstw mieszkańcy Lublina stracili łącznie blisko ćwierć miliona złotych. Apelujemy o ostrożność i informowanie o zagrożeniu osób starszych ze swojego otoczenia.
Oszuści wykorzystujący do swojej przestępczej działalności metodę „na policjanta” za każdym razem działają niemal tak samo. Z reguły wszystko zaczyna się od telefonu do osoby w podeszłym wieku. Przestępca przedstawiając się, podaje się za policjanta. Następnie informuje, że prowadzi ważną akcję i pod jej pretekstem wypytuje o oszczędności. Bardzo często oszust udający policjanta informuje o rzekomym wypadku bliskiej osoby lub o istnieniu zagrożenia dla oszczędności ulokowanych w banku. Fałszywy policjant bazuje zawsze na łatwowierności swojego rozmówcy. Aby osiągnąć swój cel może wykorzystywać różnego rodzaju techniki manipulacyjne. W ten sposób stara się pod presją czasu wymusić przekazanie gotówki.
Metoda, którą opisuję powyżej, od lat pozostaje niemal niezmienna. I chociaż o tym sposobie wyłudzania pieniędzy wie już większość społeczeństwa, wciąż nie brakuje osób, które udaje się oszukać. Dzięki temu przestępcy wciąż czerpią z niej duże zyski. W ostatnim czasie ponownie możemy zaobserwować niebezpieczny wzrost oszustw z wykorzystaniem tej właśnie metody. Tylko w czwartek lubelscy policjanci otrzymali informację o 3 oszustwach metodą „na policjanta” oraz 10 próbach wyłudzenia pieniędzy. Ofiarami są przede wszystkim emeryci, którzy wierząc w to, że pomagają rozbić siatkę przestępczą przekazali oszustom łącznie prawie ćwierć miliona złotych.
Jak ochronić seniorów przed oszustami?
Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie poszukują sprawców oraz apelują o zachowanie ostrożności, zwłaszcza przez osoby starsze. A co MY – Ty i ja, możemy zrobić, aby ograniczyć przestępcom pole działania? Przede wszystkim nie bądźmy obojętni. Przypominajmy seniorom o tym, by zachowywali czujność i nie wierzyli tak łatwo w to co mówi nieznany rozmówca. Opowiadajmy im o metodach stosowanych przez przestępców. Uświadamiajmy o tym, że prawdziwy policjant nigdy nie będzie prosił o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Nie będzie też informował o szczegółach prowadzonych spraw. Taka wiedza uchroniła już niejedną osobę, więc może uchronić również osoby starsze z naszych środowisk. A jeśli pomimo naszych ostrzeżeń wpadną w sidła przestępców, powinni wiedzieć gdzie szukać pomocy. Powiedzcie im, że mogą liczyć na pomoc Funduszu Sprawiedliwości.
Jeśli zostałeś pokrzywdzony przestępstwem zgłoś się do Funduszu Sprawiedliwości
Fundusz Sprawiedliwości powstał po to by pomagać każdemu pokrzywdzonemu, bez względu na to, jakim rodzajem przestępstwa został dotknięty. W jego ramach możesz otrzymać wsparcie prawne w napisaniu pisma, przygotowaniu i złożeniu wniosku oraz analizie dokumentacji prawnej. Otrzymasz też wsparcie psychologiczne, a w razie potrzeby, niezbędną pomoc materialną. Wystarczy, że zgłosisz się do jednego z ośrodków pomocy Funduszu Sprawiedliwości i porozmawiasz z osobą pierwszego kontaktu. Z pewnością pomoże Ci znaleźć dobre rozwiązanie. Aby otrzymać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości skontaktuj się w pierwszej kolejności z Linią Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem +48 222 309 900 lub e-mail [email protected], lub skontaktuj się telefonicznie z wybranym ośrodkiem. Listę ośrodków pomocy znajdziesz pod TYM linkiem.
Źródło: lubelska.policja.gov.pl, funduszsprawiedliwosci.gov.pl
Polecamy także:
Lublin: Od poniedziałku ruszy akcja pozimowego sprzątania miasta.
Świdnik: Ukradł puszkę z datkami dla potrzebujących.