Dziś 82 rocznica „Sonderaktion Lublin”. 23 grudnia 1939 roku na cmentarzu żydowskim w Lublinie Niemcy rozstrzelali 10 więźniów lubelskiego Zamku. Byli wśród nich urzędnicy, prawnicy, nauczyciele.
W listopadzie 1939 roku niemieccy okupanci przeprowadzili tzw. „Sonderaktion Lublin”, aresztując lubelskich nauczycieli, sędziów, adwokatów i duchownych. Nie były to osoby przypadkowe, ale przedstawiciele elit, które tworzyły aparat państwowy i działacze wcześniej związani z walką o odzyskanie niepodległości.
W dniu 23 grudnia 1939 roku Niemcy dokonali zbrodni, która był aktem terroru wobec całego polskiego społeczeństwa. W zbiorowej egzekucji zginęli m.in.: wicewojewoda lubelski Stanisław Bryła, kierownik Katedry Filozofii i Teorii Prawa KUL prof. Czesław Martyniak, prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie Bolesław Sekutowicz, adwokat i były starosta zamojski Edward Lipski oraz Tadeusz Moniewski, dyrektor gimnazjum i liceum im. Stanisława Staszica. Ciał osób zamordowanych 23 grudnia 1939 roku na lubelskim kirkucie nigdy nie odnaleziono.
Tablica upamiętniająca Wojewodę Tramecourta jest na fasadzie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Ponadto, w Lublinie znajduje się pomnik upamiętniający ofiary egzekucji, w miejscu egzekucji przy murze zabytkowego kirkutu przy ul. Kalinowszczyzna.
Dziś w obu tych miejscach, zostanie oddany hołd pomordowanym.