Łuków: Upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego

W godzinie „W” 1 sierpnia w parku miejskim w Łukowie przy „mówiącym kamieniu” symbolicznie oddana zostanie cześć wszystkim uczestnikom Powstania Warszawskiego pochodzących z Ziemi Łukowskiej.

Punktualnie o godz. 17 zawyją syreny alarmowe, a osoby obecne w parku uczczą minutą ciszy pamięć powstańców. Wszyscy wspólnie odśpiewają hymn narodowy. Poznamy także historię jednego z łukowskich powstańców. Kolejnym punktem będzie część artystyczna w wykonaniu młodych artystów z Fabryki Piosenki ŁOK oraz z Teatru Poezji ŁOK. W trakcie spotkania Biegacze Pomagacze z Fundacji Cegiełkowo Pasja i Pomoc zorganizują „Bieg 63 minuty”. W ten sposób uczczą 63 dni Powstania Warszawskiego. Natomiast stowarzyszenie Rowerowy Łuków uda się w Powstańczy Rajd Rowerowy na dystansie co najmniej 63 km. W trakcie wydarzenia będzie też okazja do degustacji powstańczych potraw.

Ponadto wszyscy chętni będą mogli wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni powstańczych. Będą mogli też złożyć kwiaty i zapalić znicze pod symbolicznym pomnikiem. Obchody Powstania Warszawskiego zakończy otwarty wieczór recytatorsko-poetycki „Pamięć w płomieniach”. Wspólne czytanie utworów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w hołdzie powstańcom 1944 roku rozpocznie się o godzinie 20:00 w Amfiteatrze Miejskim.

Organizatorzy zachęcają mieszkańców Łukowa i okolic do wywieszenia w tym dniu flag narodowych na swych posesjach i balkonach.

Łukowskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego organizują wspólnie: Łukowski Ośrodek Kultury, Miasto Łuków, ZHP Hufiec Łuków, Motoweteran Łuków, Fundacja Cegiełkowo Pasja i Pomoc, Biegacze Pomagacze, Rowerowy Łuków, Towarzystwo Fruwającej Muchy oraz Łukowska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

 

Źródło: UM Łuków