Nie żyje Janina Kalinowska

Otrzymaliśmy bardzo smutną wiadomość. Nie żyje Janina Kalinowska – przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu.
Janina Kalinowska ocalała ze zbrodni wołyńskiej. Swoje życie poświeciła na głoszenie prawdy i upamiętnianiu ofiar ludobójstwa.
– Chciałabym znaleźć szczątki swoich najbliższych, żeby móc je stamtąd zabrać – to jest jedna rzecz. Druga rzecz – to ja chcę prawdy – mówiła w wywiadzie dla dzieje.pl.
W 2013 r. Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu zostało laureatem nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Kustosz Pamięci Narodowej”.
Janina Kalinowska wystąpiła w filmie dokumentalnym IPN Gdańsk o rzezi wołyńskiej „Zmarłych pogrzebać”. Miała prawdopodobnie 86 lat. Prawdopodobnie, bo akt urodzenia wydany przez sąd w Zamościu, mówi, że urodziła się w 1935 roku; prawdziwe dokumenty spłonęły..
Ceremonia pożegnalna odbędzie się 16 września w Zamościu. Msza w intencji zmarłej zostanie odprawiona w Kościele Garnizonowym św. Jana Bożego o godzinie 14. Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Peowiaków.
źródło: IPN