Powiat chełmski: Żniwowanie na Maczułach.

Powrót do tradycji i promocja lokalnej kultury czyli „Żniwowanie na Maczułach”. Już 18 lipca o godz. 16.00 Województwo Lubelskie, Wójt Gminy Leśniowice oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Horodyska i Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach zapraszają na wyjątkowe wydarzenie kulturalne nad malowniczy Zalew Maczuły.

„Żniwowanie na Maczułach” to fabularyzowane widowisko, w ramach którego członkowie KGW odtworzą dawne obyczaje, jakie towarzyszyły zbiorom zboża. Wcielając się w rolę żniwiarzy, w schludnych strojach, ze starym sprzętem, tradycyjnymi pieśniami żniwnymi i przy muzyce ludowych grajków zaprezentują obrzęd żęcia kłosów i układania snopków. Swoich sił w koszeniu kosą i wiązaniu przewróseł będą mogli spróbować także widzowie. Dla odważnych przewidziano konkurs na najładniejszy snopek oraz , w którym do wygrania będą „swojskie” nagrody. Koła gospodyń wiejskich z gminy Leśniowice przygotują stoiska z tradycyjnymi potrawami, nie zabraknie również wyrobów rękodzielniczych. Zwieńczeniem wydarzenia będą występy zespołów ludowych i folklorystycznych. Na scenie poza Kumowiankami i Rakołupiankami, wystąpi znany i lubiany zespół Cuda Wianki.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół Dzikie jabłka, który pojawi się u nas w ramach projektu Tradycja na żywo – żywa tradycja.” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Kultura ludowa i tradycyjna. Wstęp na imprezę bezpłatny. W związku z panującymi obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19 na terenie wydarzenia będzie obowiązywał odrębny Regulamin.

źródło: Gmina Leśniowice