Powiat radzyński: Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Dziś (12.07) obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.  Obchody tego święta w powiecie radzyńskim zaplanowano w Ostrówkach.

O godzinie 8.00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika sprawowano mszę świętą w intencji ofiar hitlerowskich represji. W liturgii uczestniczyli: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Wicestarosta Michał Zając, członkowie zarządu – Jerzy Bednarczyk, Grzegorz Kowalczyk, Witold Korulczyk, radni powiatowi – Jerzy Kamiński i Stanisław Orłowski, Wójt Gminy Komarówka Podlaska Ireneusz Demianiuk, wójt Gminy Wohyń Tomasz Jurkiewicz, zastępca wójta gminy Radzyń Podlaski Anna Grochoła oraz mieszkańcy i strażacy OSP w Ostrówkach.

Po mszy świętej wszyscy zebrani udali się pod pomnik przy kościele w Ostrówkach. Upamiętnia on mieszkańców – więźniów i ofiar „pomordowanych przez barbarzyńców hitlerowskich w czasie wojny z lat 1939–1945”.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ustanowił w 2017 roku Sejm RP. Święto ma przypominać o patriotyzmie i heroicznym poświęceniu mieszkańców polskich wsi podczas II wojny światowej.

 

Źródło: Powiat Radzyński