Radzyń Podlaski: Jędrzej Majka opowiedział mieszkańcom o przyprawach

W czwartek (01.07)  w Radzyniu Podlaskim odbyła się 35. edycja „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Gościem imprezy był Jędrzej Majka, który zabrał zgromadzonych na Skwerze Podróżników w świat przypraw i aromatów.

Spotkanie miało wakacyjny charakter, gdyż publiczność wysłuchała opowieści siedząc w leżakach. Dodatkowo pierwsze 20 osób otrzymało w prezencie książkę „Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat” wraz z dedykacją autora.

Podróżnika powitał Robert Mazurek, pomysłodawca „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Publiczność miała okazję dowiedzieć się o wielu ciekawostkach oraz faktach z historii przypraw, które niejednokrotnie mogą posłużyć za scenariusz filmowy.

Jędrzej Majka przybliżył historię i właściwości pieprzu. Radzyniacy poznali czym rożni się ta przyprawa pochodząca z Indii, Kambodży czy Wietnamu, a także jak powstają jej odmiany – pieprz czarny, czerwony, zielony. Zaskoczeniem dla wszystkich było odkrycie, że pieprz ziołowy nie ma nic wspólnego z tą przyprawą.

Najwięcej uwagi Jędrzej Majka poświecił cynamonowi. Przywiózł ze sobą jego kilka rodzajów i wyjaśnił różnice w ich cenie i rozmiarze. Później mówił o wanilii (obecnej drugiej najdroższej przyprawie na świecie), gałce muszkatołowej i goździkach. Podczas spotkania podróżnik wiele uwagi poświęcił kwestii podrabiania przypraw. Przestrzegał też przed kupowaniem gotowych mieszanek i zmielonych przypraw.

Na zakończenie spotkania Jędrzej Majka otrzymał pamiątkowy medal „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” oraz karykaturę autorstwa Przemysława Krupskiego. Wszystkim zainteresowanym podpisał też swoją książkę.

Na „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” zaprosił Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”.

 

Źródło: ROK