Ryki: Mamy nowy zabytek (zdjęcia)

Proszę Państwa, mamy nowy zabytek na Lubelszczyźnie. murowany budynek młyna, w granicach ścian zewnętrznych, wraz z gruntem pod budynkiem, usytuowany przy ul. Młynarskiej w Rykach. Już oficjalnie został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

Młyn został wybudowany w 1913 roku przez Władysława Skalskiego jako młyn parowy. Od nazwiska właściciela umieszczonego w szczycie elewacji południowej budowli „W.SKALSKI 1913” nazywany był potocznie „młynem Skalskiego”. Na tle innych młynów, wznoszonych na Lubelszczyźnie na początku XX wieku przedmiotowy obiekt jest jednym z największych.

Młyn w Rykach to budynek murowany z cegły, założony na planie prostokąta z 4-kondygnacyjnym członem głównym i dwoma parterowymi aneksami (przybudówkami).

W chwili obecnej młyn jest nieużytkowany, co ma się niedługo się zmieni. W pobliżu znajduje się targ, który przyciąga codziennie rzesze ludzi. Wartość zabytkową młyna w Rykach, świadka minionej epoki, podnosi nie tylko duży stopień zachowania substancji zabytkowej, ale również trwały związek z wpisanym do rejestru zabytków drewnianym budynkiem mieszkalnym tzw. „domem młynarza” usytuowanym na działce nr 3480 przy ul. Młynarskiej w Rykach.
fot. LWKZ