Świdnik: Hulajnogi elektryczne na świdnickich ulicach

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w maju hulajnogi elektryczne na wynajem pojawią się na świdnickich ulicach. Techniczną stroną projektu zajmie się P.K. Pegmek. Pojazdy i specjalną aplikację dostarczy firma, która zostanie wybrana w zapytaniu ofertowym.

Rozmowy dotyczące wprowadzenia do Świdnika hulajnóg na wynajem były prowadzone już od kilku miesięcy. Zapoczątkowały je firmy, które obsługiwały podobne systemy w innych miastach, również w Lublinie. Przedstawiciele ratusza rozpoczęli od zapytania o zdanie mieszkańców.

Głosy były podzielone, ale z przewagą pozytywnych. Daliśmy więc projektowi „zielone światło” – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Władze miasta od razu jednak zastrzegały, że będą chciały zadbać o uporządkowanie systemu, czyli przede wszystkim o wyznaczenie specjalnych miejsc do parkowania dla tego typu pojazdów. – Zleciliśmy przeprowadzenie analizy stref mobilności w naszym mieście. Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytanie, jak powinna wyglądać siatka parkingów dla hulajnóg i w jaki sposób najlepiej ją zorganizować – tłumaczy M. Dmowski.

Dokumentacja dotarła już do ratusza. Jej opracowaniem zajął się Maciej Lubaś, ekspert do spraw mikromobilności: – Najważniejszym założeniem systemu, jest zapewnienie mu jak największej mobilność. Dlatego zaproponowałem gęstą siatkę miejsc, w których będzie można wypożyczyć i zostawić hulajnogę – tłumaczy.

Strefy mobilności mają być rozsiane po całym mieście. Między jednym, a kolejnym powinno być około 150 metrów odległości.

Taki dystans osoba chodząca ze średnią prędkością jest w stanie pokonać w 2 minuty – wyjaśnia M. Lubaś.

Parkingi dla hulajnóg mają mieć postać niewielkich, oznakowanych kopert. Każdy użytkownik pojazdu będzie mógł pojazd pozostawić tylko w takim miejscu. Przy ich wyznaczaniu pod uwagę zostały wzięte obszary o największej liczbie mieszkańców, tereny na których już istnieje infrastruktura rowerowa, obszary z ograniczeniem prędkości do 30 i 20 km/h, oraz generatory ruchu, czyli miejsca, które są głównym celem podróży. 

– Wśród nich można wymienić szkoły, urzędy, centra handlowe, zakłady pracy czy miejsca kultury – tłumaczy M. Lubaś.

Przedstawiciele Urzędu Miasta tłumaczą z kolei, że analiza ma być podstawą do przygotowania świdnickiego systemu wypożyczalni hulajnóg.

– Będziemy się starali stworzyć możliwie najgęstszą siatkę parkingów dla tych pojazdów, w oparciu o tereny znajdujące się w naszej dyspozycji – mówi M. Dmowski. – Zakładamy, że ruszymy z wypożyczalniami do końca maja.

Organizacją systemu zajmuje się Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek.

– W tej chwili trwa procedura wyboru partnera, który dostarczy pojazdy i aplikację. Natomiast już wiemy, że początkowo mieszkańcy będą mieć do dyspozycji 30 hulajnóg. Obsługą techniczną systemu, czyli transportem, naprawami czy przeglądami, zajmie się nasze przedsiębiorstwo – mówi Jerzy Irsak, prezes miejskiej spółki.

Pierwszy sezon z hulajnogami elektrycznymi potrwa pół roku.

– Będzie to praktyczna forma testowania systemu. Po tym czasie ocenimy jak się sprawdził i czy warto go kontynuować w kolejnych latach – dodaje M. Dmowski

Zmiany w prawie

Pod koniec stycznia Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Nowe przepisy wejdą w życie 19 maja. Ich zadaniem jest uporządkowanie kwestii dotyczących, między innymi, elektrycznych hulajnóg. Po zmianie ustawy takimi pojazdami nie będzie można jechać ulicą, na której dopuszczalna prędkość przekracza 30 km/h. Ich użytkownicy przeniosą się na pasy dla jednośladów, drogi rowerowe lub w wyjątkowych przypadkach na chodniki. Hulajnogą nie będzie można jechać szybciej niż 20 km/h. Nie skorzystają z nich dzieci poniżej 10 lat chyba, że pod opieką dorosłych. Osoby między 10 a 18 rokiem życia będą musiały legitymować się kartą rowerową lub odpowiednim prawem jazdy. Takiego obowiązku nie będą mieć dorośli.

Źródło: Miasto Świdnik

Foto: Pixabay