Zamość: Przejdą śladami Grechuty

Już w piątek (10 grudnia) mija 76. rocznica urodzin Marka Grechuty. Jednego z największych polskich artystów, urodzonego w Zamościu. Zamojska filia stowarzyszenia „Kuźnica” zaprasza na sobotni spacer uliczkami Starego Miasta śladami Marka Grechuty.
Grechuta od urodzenia po czas studiów mieszkał w Zamościu przy ulicy Grodzkiej 7. Na fasadzie kamienicy jest pamiątkowa tablica z poetycko wybrzmiewającym napisem: „Poecie dźwięku, słowa i obrazu – zamościanie”, wszak aura poetyckości towarzyszyła Markowi Grechucie przez życie (zmarł w 2006 r. w Krakowie). Muzyk patronuje teraz ulicy położonej na os. Powiatowa, która dotychczas nosiła imię majora Włodzimierza Pawłowicza Milejewa.
Dzieciństwo Marek Grechuta spędził w Zamościu (poza kilkuletnim pobytem w podwarszawskich Chylicach). Ośmioletni Marek zainteresował się domowym pianinem; podstaw gry i zapisu nutowego uczył się u kościelnego organisty. Czytał książki Karola Maya, Jacka Londona, Marka Twaina. Julius’a Verne’a. W 1959 zdał egzaminy do I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego. Zapisał się do sekcji szermierki, zaczął pisać wiersze, założył grupę rockandrollową „Rudo-Gniadzi”, w repertuarze – Elvis Presley, Pol Anka, Frank Sinatra. Lubił poezje Leśmiana i romantyków. Recytował za namową polonistki Julii Rodzikowej i wkrótce stał się dyżurnym deklamatorem wierszy w liceum.
Z upodobaniem rysuje, portrety i architekturę Zamościa

Chętnych na spacer śladami Marka Grechuty, oprowadzi miejski przewodnik Wojtek Łosiewicz. Spacer – śladami Marka Grechuty w sobotę 11 grudnia o godzinie 12:00. Początek przy zamojskim ratuszu.