Od 4 do 17 października br. prowadzona była zbiórka karmy na rzecz porzuconych psów i kotów przebywających w schronisku w Zamościu. Wolontariusze z I LO im. ONZ w Biłgoraju wspólnie z pracownikami Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej zebrali łącznie 42,5 kg suchej karmy oraz 27,2 kg karmy mokrej dla psów i kotów.
– Akcja prowadzona była na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju oraz w siedzibie Fundacji przy ulicy 3 Maja. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc na rzecz potrzebujących zwierząt. Wczoraj wspólnie z młodzieżą odwiedziliśmy schronisko w Zamościu i przekazaliśmy dary pracownikom placówki – mówi Iwona Dubińska, pracownik Fundacji FLZB.
Wśród przekazanej pomocy paza karmą dobrej jakości znalazły się także miski oraz tekstylia.
Aktualnie w schronisku w Zamościu przebywa 160 psów i 6 kotów. Pracownicy schroniska i
zaprzyjaźnieni z placówką wolontariusze opowiedzieli uczestnikom wizyty o swojej codziennej pracy i o trudnościach z nią związanych.
– Udział młodzieży w akcji społecznej, której celem była pomoc potrzebującym zwierzętom i wizyta w placówce były niezwykłym doświadczeniem. Zapewne trudnym, ale bardzo potrzebnym. Myślę, że tego typu akcje, które w naszej szkole prowadzone są od lat, to doskonała lekcja dla młodych ludzi. Lekcja, która uczy odpowiedzialności za „swoich mniejszych braci” czyli zwierzęta – wyjaśnia Anna Dobraczyńska, pomysłodawczyni zbiórki i nauczyciel I LO im. ONZ w Biłgoraju. Uczniowie biłgorajskiego liceum mieli okazję towarzyszyć wolontariuszom przy wykonywaniu ich codziennych obowiązków. Spacer z czworonogiem spragnionym ludzkiego towarzystwa był namiastką pracy jaką w wolnych chwilach wykonują wolontariusze. – Wizyta w schronisku i rozmowa z wolontariuszami, którzy poświęcają swój wolny czas na pomoc zwierzętom była dla młodzieży prawdziwą lekcją życia. Kontakt z wolontariuszami pomagającymi porzuconym kotom i psom pokazał uczniom, że pokora, cierpliwość i pomoc bezbronnym stworzeniom są wielką wartością. Młodzi ludzie mieli okazję do tego, aby przekonać się jak ciężka jest praca wolontariusza w schronisku, ale jednocześnie zobaczyli jak wiele satysfakcji daje pomaganie potrzebującym, żywym stworzeniom i tak już skrzywdzonym przez ludzi – podsumowuje Dubińska. Akcja społeczna finansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030.
Fundacja FLZB