W czwartek, 25 maja przypada 75. rocznica wykonania wyroku śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Z tej okazji IPN w Lublinie zaprezentuje biograficzną wystawę elementarną poświęconą życiu i śmierci rotmistrza Pileckiego. Będzie także spotkanie z red. Płużańskim, pokaz filmu “Grupa Pileckiego” oraz zapalenie zniczy pamięci.
Z okazji 75. rocznicy wykonania wyroku śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie przygotował szereg wydarzeń upamiętniających tę niezwykłą postać.
W Oddziałowym Archiwum IPN w Lublinie przy ul. Staszica 22A o godzinie 10:00 nastąpi prezentacja biograficznej wystawy elementarnej przygotowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie pt. “Witold Pilecki”. Wystawa opowiada o życiu i śmierci jednego z najdzielniejszych Polaków w historii Europy pierwszej połowy XX wieku. Będzie eksponowana do 23 czerwca 2023r. Następnie o godzinie 10:20 w sali konferencyjnej IPN przy ul. Wodopojnej 2 zaplanowano spotkanie z red. Tadeuszem Płużańskim oraz pokaz filmu dokumentalnego „Grupa Pileckiego”.
Wieczorem (godz. 19:45) na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Lublinie przy ul. Zamkowej 9 uczestnicy wydarzenia wspólnie ułożą znicze w formie napisu “PILECKI”. W godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, o 21:30, w całym kraju, w tym w Lublinie zapłoną znicze pamięci. Pamięć o rotmistrzu zostanie także uczczona minutą ciszy.
Witold Pilecki
Jeden z najdzielniejszych Polaków w historii Europy pierwszej połowy XX wieku. Jako harcerz brał udział w rozbrajaniu Niemców w Wilnie w 1918 r., a następnie był obrońcą tego miasta przed bolszewikami w 1919 r. Następnie w 1920 r. walczył w Bitwie Warszawskiej. W 1939 r. także w formacjach kawalerii Wojska Polskiego bronił Polski przed Niemcami.
W 1940 r. działając konspiracyjnie w Tajnej Armii Polskiej dał się uwięzić w KL Auschwitz gdzie do 1943 r. tworzył konspiracyjne struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Od pierwszego do ostatniego dnia brał udział w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany przez komunistów w maju 1947 r. został skazany za działalność antykomunistyczną na karę śmierci.
Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim 25 maja 1948 r. strzałem w tył głowy. Instytut Pamięci Narodowej nadal poszukuje, zakopanych potajemnie, szczątków bohaterskiego Rotmistrza.
inf. IPN Oddział w Lublinie