Najpierw tytuły kilku filmów: “Motór”, “Chłopcy z lasu”, “Fotograf partyzantów” czy “Dekalog człowieka gumy”. Co je łączy? To produkcje biłgorajskich twórców: Wiesława Palucha oraz Tadeusza Pisarczyka. Teraz czas na kolejną. Tym razem jest to film dokumentalny pt. “Autor Nieznany”. Emisja na antenie TVP1 w najbliższy wtorek 14 grudnia o godz. 21:05.
Produkcja filmu trwała dwa lata. Dużo czasu zajęło zbieranie materiałów, dotarcie do ludzi oraz do sponsorów. Pomysłodawcą tego filmu jest reżyser i scenarzysta Wiesław Paluch. A inspiracją do powstania był moment, kiedy w mediach trafił na informację, że mężczyzna, który zrobił zdjęcia, ukrywał się przez 30 lat, bojąc się służb. Zdjęcia te były w IPN-ie i nikt nie wiedział, kto jest ich autorem. Były to najcenniejsze zdjęcia stanu wojennego. Nikt nie wiedział, skąd one się wzięły – mówi Tadeusz Pisarczyk, producent filmu. A autor zdjęć sam się zgłosił.
Reżyser filmu, pochodzący z Biłgoraja Wiesław Paluch, od 2018 roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Biłgoraja. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych.
Krótki opis filmu
Jest rok 1981, stan wojenny w Polsce. Wstrząsające zdjęcia z pacyfikacji kopalni „Wujek” anonimowego fotografa trafiają w ręce fotoreportera Jerzego Kośnika. Rozpoczyna się, zakończona sukcesem, walka o ich publikację i próby odnalezienia autora. Ostatnia odsłona tej historii ma miejsce dopiero trzydzieści lat później…
O czym mówi film?
Film przedstawia historię słynnego fotoreportera Jerzego Kośnika, który w latach osiemdziesiątych dokumentował dramatyczne losy Polski. Fotografie Kośnika pokazują najważniejsze wydarzenia tamtych lat m.in. karnawał „Solidarności”, stan wojenny, brutalnie tłumione manifestacje. Z filmu dowiadujemy się o istnieniu zdjęć z pacyfikacji kopalni Wujek nieznanego autora. Jerzy Kośnik po wielu latach odnajduje ich autora – Marka Janickiego, który w 1981 miał 18 lat. Podczas pacyfikacji kopalni Wujek tragicznie zginęło dziewięciu górników. Janicki odważnie wmieszał się w walczący tłum i zrobił tam najważniejsze zdjęcia ukazujące prawdę tej tragedii. Marek Janicki, obawiając się represji, przez ponad 30 lat nie przyznawał się do autorstwa swoich fotografii z tamtych czasów. Gdyby nie przypadek, a później gdyby nie Jerzy Kośnik, tych zdjęć świat już nigdy by nie ujrzał.
Scenariusz i reżyseria: Wiesław Paluch, zdjęcia: Tomasz Grabowski, montaż: Marcin Piątkowski, oprawa muzyczna: Andrzej Milanowski, kierownik produkcji: Nina Król
Producenci: Tadeusz Pisarczyk, Wiesław Paluch, produkcja: SUPERCONIC SP. Z O.O.
koprodukcja: TVP S.A., IPN, partner wydarzenia: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, sponsorzy: Grupa Azoty Puławy, Lubelski Węgiel „Bogdanka”.
Już dziś zapraszamy na premierę telewizyjną, która odbędzie się 14.12.2021 r. (wtorek) o godz. 21.05. Cykl „Historia bez tajemnic” w TVP1.
Film można będzie obejrzeć również:
16 grudnia 2021 o godz. 14.25 w TVP Polonia
16 grudnia 2021 o godz. 21.15 w TVP Dokument
17 grudnia 2021 o godz. 4.50 w TVP Polonia
17 grudnia 2021 o godz. 11.40 w TVP Dokument