Dziś o godzinie 10:30 przy ulicy Szewskiej 2 w Lublinie (przy Archiwum IPN) odbędzie się prezentacja wystawy elementarnej o Romanie Dmowskim. Otwarcie wystawy zbiega się z rocznicą śmierci tego jednego z najbardziej wpływowych polityków w II RP.
“Serdecznie zapraszamy na wydarzenie oraz do zapoznania się z działalnością jednego z czołowych polskich intelektualistów przełomu XIX i XX wieku, który w dużym stopniu ukształtował współczesne rozumienie polskości” – czytamy na stronie FB Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.
Roman Dmowski urodził się na terenie dzisiejszej Warszawy na Kamionku, z wykształcenia przyrodnik. Lider Narodowej Demokracji głoszący w szczególny sposób wagę rozwoju intelektualnego i gospodarczego narodu. Wspierający także powstanie armii polskiej w zaborze rosyjskim, a potem we Francji. W latach 1907-1909 był posłem do II i III Dumy Państwowej, pełniąc funkcję prezesa Koła Polskiego. W czasie trwania I wojny światowej Dmowski zorganizował Komitet Narodowy Polski, 15 sierpnia 1917 r. został jego przewodniczącym. Komitet Narodowy Polski tworzyli politycy Narodowej Demokracji i Stronnictwa Polityki Realnej. 20 września 1917 r. KNP uznany został przez rząd francuski za oficjalną reprezentację Polski. W następnych miesiącach tę samą decyzję podjęły rządy Wielkiej Brytanii, Włoch i USA. W 1919 r. wraz z Ignacym Paderewskim reprezentował Polskę na paryskiej konferencji pokojowej. 28 czerwca 1919 r. wspólnie z nim podpisał w imieniu odrodzonej Rzeczypospolitej Traktat Wersalski. W latach 1919-1922 Dmowski był posłem na Sejm. Od 27 października do 14 grudnia 1923 r. pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w rządzie Wincentego Witosa. Roman Dmowski zmarł po długiej chorobie 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie koło Łomży. Pochowano go w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
Źródło: IPN