Dr n. med. Gabriel Surdacki i dr n. med. Ewa Niezabitowska, urolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, to pierwsi wyszkoleni w województwie lubelskim specjaliści robotyki operacyjnej. Właśnie zdali egzamin certyfikujący w ośrodku w Berlinie i mogą już operować pacjentów z użyciem robota da Vinci – poinformował wczoraj Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie.
W tym roku szpital przy al. Kraśnickiej dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota da Vinci w swojej pracy.
“Jednocześnie dyrekcji szpitala udało się pozyskać do współpracy znakomitych lekarzy, którzy nie tylko posiadają uprawnienia do wykonywania operacji z użyciem robota, ale mają również status proktorów, czyli specjalistów mogących szkolić przyszłych operatorów. To urolog dr n. med. Janusz Frey, chirurg dr n. med. Jerzy Draus i ginekolog dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski” – czytamy w komunikacie placówki.
Lekarze uzyskali certyfikaty na egzaminie w Niemczech
Jak zaznaczono, właśnie zakończyło się trwające trzy miesiące szkolenie pierwszej pary lekarzy: operatora i jego asystenta. Potwierdzeniem tego był certyfikat uzyskany na egzaminie w Niemczech.
– To były bardzo intensywne ćwiczenia. Najpierw przeprowadzaliśmy je na symulatorze, a potem asystowaliśmy przy 16 operacjach prostatektomii, czyli chirurgicznego usunięcia nowotworu prostaty, prowadzonych przez doktora Janusza Freya. Zakończeniem szkolenia był wyjazd do Berlina, przeprowadzenie szeregu zadań z wykorzystaniem robota i zdanie egzaminu. W ostatnim tygodniu września czekają nas, już w Lublinie, pierwsze operacje – mówi dr n. med. Ewa Niezabitowska.
W Pracowni Robotyki Operacyjnej lubelskiego szpitala wykonywane są obecnie zabiegi w trzech zakresach: urologii, chirurgii i ginekologii.
“System chirurgii robotycznej da Vinci to przede wszystkim korzyści dla pacjenta. Zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez kilkumilimetrowe otwory. Dlatego po operacji znacznie szybciej zachodzi proces gojenia ran, a pacjent dochodzi do pełnej sprawności łatwiej i w krótszym czasie niż po operacji metodą tradycyjną. Wykorzystywane narzędzia zmniejszają także urazy wewnętrzne i krwawienia, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo komplikacji pooperacyjnych” – wyjaśnia szpital.
Jak dalej informuje, obecnie w Pracowni Robotyki Operacyjnej szpitala przy al. Kraśnickiej trwają kolejne szkolenia lekarzy, którzy po zdaniu egzaminu rozpoczną operacji z użyciem robota da Vinci. Poza kolejnym zespołem urologów w ćwiczeniach biorą udział chirurdzy i ginekolodzy. W planach lubelskiego szpitala jest budowa Ośrodka Edukacyjnego Chirurgii Robotycznej. Będą tam prowadzone szkolenia dla lekarzy z innych placówek ochrony zdrowia województwa lubelskiego.
źródło: WSS w Lublinie