Większość zbiorników wodnych na Lubelszczyźnie jest już skutych lodem. Umownie skutych, bo warstwa lodu wcale nie jest jeszcze taka gruba. Polski Związek Wędkarski w Lublinie prosi wędkarzy o rozwagę. I przypomina na co zwrócić uwagę.
Jeśli ujemne temperatury zagoszczą na dłużej, wielu z nas startując w zawodach lub indywidualnych wyprawach spróbuje szczęścia wędkując pod lodem. Doświadczeni koledzy znają zapewne zasady bezpieczeństwa w czasie pobytu na lodzie, ale dla przypomnienia i wiedzy młodszych wędkarzy – przypominamy:
Podstawowe wyposażenie – LINKA I KOLCE.
Bezpiecznie jest zaopatrzyć się w KOMBINEZON WYPORNOŚCIOWY, nieźle chroni przed zimnem, pozwoli też utrzymać się na powierzchni w przypadku załamania pokrywy lodowej.
Przybliżona wytrzymałość lodu (tzw. lód czarny):
5-7 cm – utrzymuje pojedynczego człowieka, jednak chodzenie nie jest bezpieczne.
8-10 cm – utrzymuje 2 ludzi stojących w jednym miejscu.
10 cm – minimalna grubość lodu, na którym można wędkować.
12 cm – bezpieczny do jazdy skuterami śnieżnymi, bojerami.
20-30 cm – utrzymuje samochód osobowy.
30-38 cm – utrzymuje samochody terenowe, vany i małe busy.
Pamiętajmy, że w ciągu sezonu pokrywa lodowa, w zależności od warunków atmosferycznych ulega najróżniejszym przemianom:
– Ujścia ścieków, jako źródła cieplejszej wody, zamarzają tylko przy bardzo niskich temperaturach; mosty, budowane zwykle w przewężeniach, są miejscami, w których występują prądy wodne, a także spore ilości ciepła wydzielonego przez pojazdy; woda w ich pobliżu zamarza źle, a lód z reguły kryje w sobie niemiłe niespodzianki.
– Nowy, świeży lód (najczęściej tzw. czarny lód) jest mocniejszy od starego lodu (najczęściej szary lód lub śniegolód).
– Wiosną pod wpływem słońca i wiatru tafla lodu „szpilkuje”, tzn. zwarta dotychczas krystaliczna struktura zaczyna dzielić się na pionowe, wąskie, długie kryształy tworząc luźno ułożone tzw. szpilki – taki lód mimo swej znacznej grubości jest bardzo słaby i niebezpieczny
– Śnieg może izolować lód i wzmacniać jego wytrzymałość, jednocześnie może być niebezpieczny, ponieważ zasłania tzw. pęknięcia ciśnieniowe i inne miejsca z otwartą wodą.
Skomentuj artykuł!