Ukazała się nowa książka „Mury miejskie Lublina”. To pierwsza wydana monografia murów obronnych dawnego Lublina. Publikacja jest również kolejnym elementem transgranicznego projektu „Nowe życie Starego Miasta” realizowanego przez Miasto Lublin w partnerstwie z ukraińskim miastem Łuck.
Książka „Mury miejskie Lublina” jest rezultatem wieloletnich badań dziejów lubelskich fortyfikacji. Oparta jest przede wszystkim na cennych dokumentach archiwalnych oraz analizach zachowanych pozostałości murów obwodowych miasta z włączonymi w nie budowlami obronnymi. Do tej pory informacje na temat murów miejskich były dostępne tylko w formie niepublikowanych opracowań konserwatorskich. Publikacja zawiera omówienie historii średniowiecznych obwarowań miejskich lokacyjnego Lublina – od wałów ziemnych, poprzez powstałe w XIV wieku mury miejskie – rozbudowywane w ciągu kolejnych stuleci, po częściową rozbiórkę umocnień w XIX wieku. Zachowane oraz znane ze źródeł historycznych dzieła obronne dawnego Lublina zostały zestawione w szczegółowym katalogu, w którym omówiono łącznie 26 obiektów: bram, wież, baszt i furt. Treści książki towarzyszą ilustracje archiwalne i współczesne. Pokazują one omawiane fragmenty murów obronnych Lublina oraz historyczne widoki miasta wraz z opisem ukazanych na nich dzieł obronnych.
Autorkami książki są Jadwiga Teodorowicz-Czerpińska i Grażyna Michalska – cenione i doświadczone badaczki zabytków Lubelszczyzny, które przez dekady zajmowały się badaniami dotyczącymi architektury obronnej.
200-stronicowa publikacja naukowa „Mury miejskie Lublina” została wydrukowana w nakładzie 500 egzemplarzy. Można ją otrzymać bezpłatnie w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków przy ul. Złotej 2 lub pobrać w wersji elektronicznej ze strony Lublin.eu.
Skomentuj artykuł!