W tym roku obchodzimy 453. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej. 1 lipca 1569 roku obradujący w Lublinie wspólny sejm walny Polski i Litwy połączył oba kraje w jedno państwo. Tegoroczne obchody uświetnił koncert kameralny w wykonaniu muzyków z Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Słobożański” z Charkowa.
Zawarta w 1569 roku w Lublinie Unia Lubelska na dwa stulecia połączyła tradycje i kultury różnych narodów. Unia polsko-litewska była ważnym wydarzeniem w dziejach nie tylko Lublina, Polski, ale i całej Europy. Określana jest jako unia realna, która w odróżnieniu od poprzednich, wiążących oba państwa tylko osobą władcy (unia personalna).
Uroczyste obchody 453. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej rozpoczęto złożeniem kwiatów przez władze miasta, historyków i aktywistów pod pomnikiem Unii Lubelskiej na Placu Litewskim. Następnie w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej (Pałac Lubomirskich) odbył się wernisaż wystawy przedstawiającej życie codzienne, kulturę i rozrywki kuracjuszy, którzy podróżowali do uzdrowisk ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
Główne uroczystości miały miejsce w Bazylice oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. O godzinie 18.00 rozpoczęła się msza święta. Natomiast już o godz. 19.00 zgromadzeni mieli okazję wysłuchać nietuzinkowego koncertu kameralnego w wykonaniu muzyków z Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Słobożański” z Charkowa. Orkiestra jest pierwszą i jedyną profesjonalną młodzieżową orkiestrą symfoniczną w Ukrainie. Powstała w Charkowie w 1993 roku. W 1994 r. na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Kopenhadze Orkiestrę uznano za najlepszą młodzieżową orkiestrę symfoniczną w Europie. Obecnie w zespole pracują młodzi muzycy z całej Ukrainy.
W ramach obchodów odbyła się również impreza przewodnicko-edukacyjna “Na tropie początków Rzeczpospolitej Obojga Narodów”. Wydarzenie miało formę spaceru poświęconego Polsce, Litwie i Ukrainie. Uroczystości zakończyła uzdrowiskowa potańcówka z Marianem Hemarem oraz pokaz mody lat 20. i 30. XX wieku w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo”.