Projekt gospodarczy „Marka Lubelskie” realizowany jest od 2007 roku przez samorząd województwa lubelskiego. W ciągu 16. edycji wyróżnienie to otrzymało 91 przedsiębiorstw prezentujących najwyższy poziom produktów i usług wytwarzanych na terenie Lubelskiego. Króluje branża spożywcza. Pozostałe firmy związane są z branżą medyczną, usługową, mechaniczno-produkcyjną, budowlaną, odzieżową, IT, turystyczną i ogrodniczą.
– Wśród tegorocznych „Markowiczów” są firmy wyjątkowe, rodzinne, które z ogromną starannością dbają o swoje przedsiębiorstwa. Produkty czy usługi laureatów są od lat naszą wizytówką w kraju i za granicą – podkreśla marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Tegoroczne certyfikaty „Marka Lubelskie” przyznano poniższym przedsiębiorstwom:
1. Barbara Rusiecka-Górniak (Czarna Malina);
2. Ekologiczne Gospodarstwo „Pod Kasztanem” Robert Janowski;
3. K&M Business Marek Korczyk;
4. Winnica Kazimierskie Wzgórza Marek Rak, Bogumiła Rak;
5. Wrap Masters Sp. z o.o.
Czarna Malina Barbara Rusiecka-Górniak (branża spożywcza)
To rodzinna firma, która prowadzi plantację ekologicznej certyfikowanej Czarnej Maliny Bristol oraz jest producentem najwyższej jakości produktów ekologicznych z maliny czarnej. Przedsiębiorstwo sprzedaje produkty w sklepach z ekologiczną żywnością w całej Polsce. To trzykrotny złoty medalista – Natura Food w Łodzi za Eliksir 100% oraz za ekstrakt z pestki z czarnej maliny, a także Polagra w Poznaniu za Eliksir 100%. Przedsiębiorstwo posiada ekologiczny certyfikat EkoGwarancji.
Ekologiczne Gospodarstwo „Pod Kasztanem” Robert Janowski (branża spożywcza)
Gospodarstwo rodzinne, specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i przetwórstwie mleka. Firma prowadzi sprzedaż wysyłkową na terenie całego kraju. W 2016 roku otrzymali nagrodę „Najlepszy Smak Lubelszczyzny” za ser podpuszczkowy z cebulką, masło i mleko niepasteryzowane oraz tytuł „Rolnik Roku 2019” przyznawany przez powiat łęczyński. Zajęli także 1. miejsce w konkursie „EkoLubelskie 2020”.
K&M Business Marek Korczyk (branża spożywcza)
Przedsiębiorstwo zajmuje się wytwarzaniem w naturalny sposób olejów roślinnych z lokalnych surowców. Na rynek wprowadzone zostały produkty pod marką NaOlejowani.pl. Aromatyczne oleje znajdują zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w dietetyce, kosmetologii, a nawet przemyśle. Oleje wytwarzane są w optymalnej temperaturze i poddawane naturalnej filtracji.
Winnica Kazimierskie Wzgórza Marek Rak, Bogumiła Rak S.C. (branża spożywcza)
Winnica produkuje wina gronowe z winogron pochodzących z upraw własnych. Przedsiębiorstwo prowadzi także działalność ekoturystyczną czy edukacyjną. Winnica organizuje wiele wydarzeń kulturalnych oraz warsztaty prowadzone przez wykwalifikowanych ekspertów. Przedsiębiorstwo należy do Stowarzyszenia Małopolskiego Przełomu Wisły od 2019 r.
Wrap Masters Sp. z o.o. (branża produkcyjna)
Firma znana jest na rynku jako „Ubieramy Samochody.pl” i działa od 2009 roku. Zajmuje się carwrappingiem – szeroko pojętym oklejaniem pojazdów. W maju 2015 roku pobiła Światowy Rekord Guinnessa w oklejaniu samochodu na czas (39 minut i 26 sekund). Firma wspiera lubelskich sportowców, m.in. Szymona Ładniaka.
Konferencja prasowa podsumowująca działania kampanii promocyjno-informacyjnej dla projektu „Marka Lubelskie” odbyła się w miniony poniedziałek, 20 czerwca br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
O certyfikat mogą się ubiegać przedsiębiorstwa, które działają na rynku lubelskim od przynajmniej dwóch lat, a ich produkty i usługi wyróżniają się wysoką jakością i innowacyjnością. Firmy muszą również działać z poszanowaniem środowiska naturalnego. Przystąpienie do projektu „Marka Lubelskie” jest bezpłatne. Szczegółowe informacje i kryteria dostępne są na stronie: www.marka.lubelskie.pl.