Wczoraj, 27 września Wojska Obrony Terytorialnej obchodziły swoje święto. Z tej okazji we wszystkich pododdziałach 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu odbyły się uroczyste zbiórki i apele. Oficjalne obchody święta w tym roku odbędą się 30 września w Rzeszowie.
Dzień 27 września decyzją Ministra Obrony Narodowej z 14 sierpnia 2018 roku ustanowiono świętem Terytorialsów. Data nie jest przypadkowa. 27 września obchodzimy 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
– Dla żołnierzy najmłodszego rodzaju sił zbrojnych to ogromny zaszczyt móc obchodzić swoje święto w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, ale to również wielkie zobowiązanie. Moi żołnierze pamiętają o tym codziennie realizując zadania na granicy, czy niosąc pomoc mieszkańcom poszkodowanym podczas klęsk żywiołowych. Oprócz świętowania, ten dzień jest również dobrą okazją, aby podsumować to co już zostało zrobione, to czas na refleksję, planowanie przyszłości i stawianie sobie nowych, ambitnych celów – powiedział płk Zbigniew Krzyszczuk, dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT.
Jak przypomina kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2LBOT, 2 Lubelska Brygada OT jest jedną z trzech pierwszych brygad WOT. Plany utworzenia 2 LBOT powstały już na przełomie lat 2016 i 2017. Pierwsi żołnierze z naszego województwa złożyli przysięgę i rozpoczęli służbę 21 maja 2017 r. W tym momencie brygada liczy już ponad 3100 żołnierzy. Są to osoby, których wiek wynosi średnio 33 lata. 20% z nich to kobiety.
Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP, który swoją siłę buduje w oparciu o żołnierzy – ochotników. W ciągu 6 lat terytorialsi brali udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i katastrof. Prowadzili także działania ratownicze w walce z pandemią. Do ich zadań należało też wspieranie funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej oraz nieśli pomoc sąsiadom z Ukrainy.
Od początku istnienia WOT powstało 18 Brygad Obrony Terytorialnej, Centrum Szkolenia WOT i Batalion Dowodzenia WOT. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie – Agrykola. Dziś WOT liczy ponad 37 tysięcy ochotników.
Obchody święta WOT w Rzeszowie
Główne obchody święta WOT odbędą się 30 września w Rzeszowie, na Alei Cieplińskiego. Podczas uroczystego apelu, wojskową asystę honorową wystawi 3 Podkarpacka Brygada OT. Pozostałe brygady OT, w tym również 2 Lubelska Brygada OT, wystąpią z pododdziałami honorowymi i pocztami sztandarowymi. Uroczyste obchody zakończą się defiladą, która przejdzie ulicami Rzeszowa.
Uczestnicy obchodów będą mieli okazję zobaczyć sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy WOT oraz najnowsze okazy techniki Sił Zbrojnych RP. Pokaz sprzętu wojskowego odbędzie się w Ogrodach Bernardyńskich. Swój sprzęt zaprezentują także inne rodzaje służb. Zaplanowano także piknik wojskowy, w którym weźmie udział WOT, 21 BSP, CWCR, Straż Graniczna, Służba Więzienna, Policja, Straż Pożarna, IPN oraz Lasy Państwowe.
źródło: 2LBOT