W sobotę przedstawiciele władz miasta, województwa oraz instytucji upamiętnią 84. rocznicę najbardziej niszczycielskiego nalotu bombowego na Lublin, dokonanego przez niemieckie lotnictwo wojskowe Luftwaffe.
9 września 1939 r. na Lublin spadły niemieckie bomby. Było to największe i najbardziej niszczycielskie bombardowanie w historii Lublina. Atak objął głównie centrum miasta oraz koszary wojskowe przy al. Kraśnickiej. Podczas bombardowania zginęły setki mieszkańców Lublina. Zniszczono lub poważnie uszkodzono wiele budynków.
“Bomby spadły także na lubelski Ratusz – życie straciło 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia przed najeźdźcą, Prezydent Torunia Leon Raszeja. Pracowników Zarządu Miasta, poległych w bombardowaniu, upamiętnia tablica pamiątkowa na ścianie Ratusza, od strony ul. Lubartowskiej. W większości pochowani zostali oni na cmentarzu przy ul. Unickiej (obecnie główne wejście od ul. Generała Władysława Andersa, w pierwszym rzędzie, po prawej stronie) wraz z innymi Ofiarami września 1939 r.” – przypomina Anna Czerwonka z UM w Lublinie.
Tego dnia zginął także wybitny polski poeta, dziennikarz i radiowiec – Józef Czechowicz. Atak zastał go w zakładzie fryzjerskim znajdującym się przy Poczcie Głównej w Lublinie. W budynek trafiła jedna z bomb. Obecnie jest to plac Józefa Czechowicza.
“W 84. rocznicę bombardowania Lublina, zgodnie z wieloletnią tradycją, przedstawiciele władz miasta i województwa wraz z pracownikami instytucji związanych z pamięcią o Józefie Czechowiczu złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia” – zapowiada urząd.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 spotkaniem pamięci przy pomniku Józefa Czechowicza. Następnie uczestnicy złożą kwiaty i zapalą znicze pod tablicą pamiątkową na Ratuszu. Wiązanki zostaną złożone także na grobach poległych na cmentarzu przy ul. Unickiej.