Od niedzieli pociągi na linii kolejowej Otwock – Lublin pojadą z prędkością do 160 km/h. Jak podaje rzecznik PKP PLK, najszybszy pociąg PKP IC z Lublina do Warszawy Wschodniej pojedzie w 1 godzinę 42 minuty, to o 17 minut szybciej niż do tej pory.
“Podniesienie prędkości na linii kolejowej było możliwe dzięki uzyskaniu certyfikacji dla nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym” – czytamy w komunikacie Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK S.A.
Jak dalej przypomina rzecznik, podróżni już korzystają z efektów prac PLK SA na odcinku z Otwocka do Lublina. W ramach ostatnich inwestycji zmodernizowano tory i sieć trakcyjną na 150 km odcinku linii kolejowej nr 7. Modernizację przeszły także 42 przejazdy kolejowo-drogowe oraz 31 mostów i wiaduktów. Wybudowano 13 nowych mostów i wiaduktów oraz 77 nowych komfortowych, wyższych peronów. Jak zaznacza rzecznik, wszystkie obiekty dostosowano do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
“Lepszy dostęp do kolei w Lublinie zapewnia nowo wybudowany przystanek Lublin Zachodni. Zwiększyło się bezpieczeństwo za sprawą budowy 11 i modernizacji 4 przejść podziemnych” – przypomina.
Prace o wartości 3,5 mld zł, prowadzane są w ramach projektu “Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, etap I”.
Obecnie spółka prowadzi kolejne roboty budowlane mające na celu usprawnienie ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego.
“Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą roboty budowlane na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer i prace przygotowawcze do modernizacji odcinka Warszawa Wawer – Otwock. Efektem realizacji projektu “Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, etap II” będzie umożliwienie rozdzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego poprzez budowę czterech torów między Warszawą Wschodnią a Otwockiem” – czytamy w komunikacie.
Jak wyjaśnia PKP PLK, “dzięki temu skróci się czas przejazdu w relacjach dalekobieżnych, wzrośnie przepustowość i więcej składów będzie mogło kursować między Warszawą a Otwockiem i Warszawą a Lublinem. Oznacza to sprawniejsze, bardziej przewidywalne podróże w aglomeracji i na trasach dalekobieżnych“.
źródło: PKP PLK S.A.