Obecność wirusa grypy ptaków potwierdzono w sobotę w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Kaniwola (pow. łęczyński). W gospodarstwie hodowano prawie 40 tysięcy kaczek. Rozpoczął się proces likwidacji i utylizacji ptaków.
Jak poinformowała dziś Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego, w piątek (15 grudnia) do Powiatowego Lekarza Weterynarii zgłoszono niepokojące objawy u kaczek rzeźnych w gospodarstwie w Kaniwoli. Tego dnia pobrano próbki od ptactwa do dalszych badań w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Wyniki potwierdzające wysoce zjadliwą grypę ptaków otrzymano następnego dnia (16 grudnia). Okazało się, że wirus HPAI podtyp H5N1 potwierdzono we wszystkich trzech stadach, czyli w całym gospodarstwie.
– Teren występowania ogniska został zabezpieczony przez lekarza weterynarii oraz służby. Po wdrożeniu środków przewidzianych dla zwalczania ww. jednostki chorobowej, określeniu zasięgu obszarów objętych ograniczeniami wokół ogniska tj. obszaru zapowietrzonego i zagrożonego oraz oszacowaniu strat, rozpoczął się proces likwidacji i utylizacji ptaków oraz dezynfekcji kurników – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy Wojewody Lubelskiego.
W gospodarstwie hodowano w sumie 39 644 kaczek.
Zgodnie z procedurami, Wojewoda Lubelski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). W rozporządzeniu określono obszar zapowietrzenia oraz zagrożenia na terenie powiatów: łęczyńskiego, lubartowskiego, parczewskiego oraz włodawskiego.