W minioną środę na telefon stacjonarny 80-letniej mieszkanki Białej Podlaskiej zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się za policjanta. Kobieta usłyszała, że pracownicy banku chcą wypłacić wszystkie pieniądze z jej konta bankowego. – Kiedy pokrzywdzona poinformowała go, że nie ma konta, rozmówca przekonał ją, że w takim razie jej życie jest w zagrożeniu bo te osoby idą do jej domu. Nakazał aby szybko włożyła wszystkie pieniądze do reklamówki i wyrzuciła ją przez okno. W innym przypadku zostanie okradziona. Zmanipulowana starsza kobieta postąpiła zgodnie z instrukcją i wyrzuciła wszystkie swoje oszczędności. Ostatecznie straciła 7500 zł. – relacjonuje podinspektor Beata Miszczuk.
Tydzień wcześniej 74-letnia mieszkanka Białej Podlaskiej również uwierzyła, że dzwoni do niej policjant z ostrzeżeniem iż pracownice banku chcą zaciągnąć kredyt na jej dane. Żeby tego uniknąć i spowodować brak zdolności oszuści przekonali ją do wzięcia pożyczki pożyczkę i przekazać policjantowi, który się do niej zgłosi. Pokrzywdzona udała się do banku gdzie uzyskała kredyt wysokości 13500zł, ale przechodząc koło Komendy Policji wstąpiła aby zaoszczędzić policjantom czasu.
Policja apeluje o zachowanie ostrożności a przede wszystkim rozwagę w przypadku gdy dzwoni ktoś z tak nietypową prośbą. Policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy. Nie ostrzega telefonicznie. Oszuści wywierają na nas presje, pośpieszają i żądają szybkich decyzji. Takie informacje sprawdzajmy kontaktując się z najbliższymi i osobami zaufanymi.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego. Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Lublinie znajduje się przy ul. Bernardyńskiej 5. Kontakt pod numerem telefonu 815 343 887.