Główny Inspektor Sanitarny potwierdził wystąpienie w województwie lubelskim pierwszego przypadku zakażenia bakterią Legionella – poinformowała w sobotę Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.
Jak dalej informuje Strzępka, osoba zakażona mieszka na terenie powiatu opolskiego. Obecnie przebywa w szpitalu. GIS ze względu na ochronę danych osobowych nie podaje szczegółów dotyczących stanu zdrowia ani miejsca hospitalizacji pacjenta. Informuje jednak, że do zakażenia doszło na terenie Rzeszowa, czyli pozostaje to samo źródło zakażenia.
– Od czasu potwierdzenia zakażeń Legionellą w województwie podkarpackim, na terenie województwa lubelskiego prowadzony jest ścisły monitoring jakości wody w sieciach wodociągowych, a także nadzór epidemiologiczny nad osobami, które są podejrzane o zakażenie bakterią – mówi rzecznik. – Apelujemy do mieszkańców regionu o zachowanie spokoju. Ze względu na charakter i sposób zakażenia bakterią Legionella, nie ma powodów do niepokoju – podkreśla.
Legionella, czyli choroba legionistów
Legionelloza nie przenosi się poprzez picie skażonej wody i z człowieka na człowieka. Choroba ta jest rodzajem zapalenia płuc. Umiera na nią 5 – 15 proc. zakażonych. Zwykle rozwija się 5-6 dni po infekcji, choć może to trwać dłużej. Początkowe objawy to gorączka, dreszcze, ból głowy i mięśni. Następnie pojawia się suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które postępują do ciężkiego zapalenia płuc. Szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością i przewlekle chore.
Jak dochodzi do zakażenia?
Chorobą można się zarazić poprzez wdychanie powietrza zawierającego bakterie legionella w aerozolu. Taki aerozol tworzy się z kropelek wody, zawierającej te bakterie, powstające w wyniku puszczenia wody z kranu, prysznica, spłukiwania toalety czy z bąbelków generowanych w basenie spa.
Jak podaje GIS, bakterie mogą żyć i namnażać się w temperaturze od 20°C do 45°C, przy czym ryzyko jest większe w wyższej temperaturze. Występują one w środowisku naturalnym, w rzekach, jeziorach czy wilgotnej ziemi, lecz ich ilość jest zwykle niewielka. Wysoką liczebność stwierdza się w nieodpowiednio utrzymywanych sztucznych systemach wodnych.
Co robić jeśli objawy nie ustępują?
W przypadku przedłużania się lub nasilania dolegliwości związanych z chorobą legionistów należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Natomiast wystąpienie trudności z oddychaniem, duszności lub innych objawów ostrej niewydolności oddechowej (np. zasinienia skóry), ostrego bólu brzucha wymaga pilnej pomocy lekarskiej (pogotowie ratunkowe, szpitalny oddział ratunkowy).
Legionella pneumophila wywołuje objawy zapalenia układu oddechowego podobne do powodowanych przez inne bakterie lub wirusy. Rozpoznanie legionellozy na podstawie objawów klinicznych jest niemożliwe. Konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych.
(źródło:GIS)