W Areszcie Śledczym w Lublinie odbyła się piąta, jubileuszowa edycja biegu charytatywnego „Biegamy dla Hospicjum”, którego Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II był współorganizatorem. W wydarzeniu udział wzięli mundurowi, osadzeni, pracownicy i studenci KUL.
Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie, którego prezesem jest rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski od wielu lat współpracuje z Aresztem Śledczym w Lublinie, korzystając z pomocy dwóch podsądnych przy pracach gospodarczych w budynku i na ogrodzie. Jak zapewnia KUL, współpraca przynosi pozytywne efekty resocjalizacji skazanych, angażujących się w pomoc chorym.
W biegu charytatywnym “Biegamy dla Hospicjum” uczelnię reprezentowała prorektor KUL ds. studentów, doktorantów i rozwoju, prof. Beata Piskorska wraz ze studentami i wykładowcami.
– Cel wydarzenia od lat jest niezmienny. To szerzenie idei hospicyjnej i postawy prospołecznej wśród osadzonych, wsparcie procesu resocjalizacji oraz zbieranie funduszy na działalność statutową hospicjum – mówi rektor KUL, ks. prof. Miroslaw Kalinowski, prezes hospicjum. Zbierane fundusze przeznaczane są m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu, w tym materacy przeciwodleżynowych. Koszt jednego to blisko 15 tys. zł.
Hospicjum Dobrego Samarytanina obejmuje opieką chorych w terminalnym okresie choroby nowotworowej, u których zakończono leczenie przyczynowe, a konieczne jest zwalczanie objawów związanych z postępem choroby. Opieka hospicyjna jest nieodpłatna. Zapewniają ją lekarze, pielęgniarki, duchowny, psycholog, fizjoterapeuta, masażysta-rehabilitant, pracownicy socjalni oraz odpowiednio przeszkoleni wolontariusze.
Pod opieką lubelskiego Hospicjum Dobrego Samarytanina pozostaje blisko 800 osób rocznie.
Hospicjum można wesprzeć na bieżąco. Szczegóły na stronie organizacji: https://hospicjum-samarytanin.pl/wesprzyj-nas/
źródło:KUL