Dziś, 12 lipca obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto jest wyrazem hołdu dla mieszkańców polskich wsi. To oni podczas II wojny światowej, często z narażeniem życia, pomagali potrzebującym i aktywnie wspierali polskie oddziały partyzanckie.
Obchodzony 12 lipca Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony przez Sejm 29 września 2017 r. Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej: za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym. Mieszkańcy wsi wspierali i brali udział w walkach w oddziałach partyzanckich. Żywili mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego.
Za niesioną pomoc mieszkańcy wsi często ponosili najwyższą cenę… Byli rozstrzeliwani, wyrzucani z domów, ograbiani z dobytku, wywożono ich do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.
Tegoroczne Wojewódzkie Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbyły się w Osówku w powiecie janowskim. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 od mszy świętej polowej w intencji pomordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych. Nabożeństwo odprawiono pod pomnikiem Ofiar Pacyfikacji w Osówku.

Następna część uroczystości rozpoczęła się od wprowadzenia kampanii honorowej, złożenia meldunku i odegrania hymnu państwowego. W dalszej części miały miejsce wystąpienia okolicznościowe, m.in. przedstawiciela Prezydenta RP, wojewody lubelskiego, marszałka województwa lubelskiego. Po wystąpieniach zaplanowano apel pamięci i salwę honorową. Na koniec złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji. Na zakończenie odegrano melodię “Ciszy”.
To nie koniec dzisiejszych obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w województwie lubelskim. W uroczystości zorganizowanej z tej okazji na cmentarzu wojennym we wsi Sochy w powiecie zamojskim weźmie udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Obchody rozpoczną się o godzinie 17.00.