Jest nam niezmiernie miło Państwa poinformować, że decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 grudnia 2021 r. Brodacze ze Sławatycz – zwyczaj pożegnania starego roku został wpisany na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego – informuje Urząd Gminy Sławatycze. Bo tam właśnie, ten zwyczaj jest kultywowany.
Brodacze, to lokalni przebierańcy, którzy pojawiają się na ulicach Sławatycz na zakończenie każdego roku kalendarzowego. Zwyczaj ten jest bardzo stary. Najstarsi mieszkańcy Sławatycz (90 lat) mówią, że o brodaczach odpowiadali im dziadkowie.
Przygotowywania strojów rozpoczęły się z początkiem adwentu. Dziewczęta robiły piękne kwiatki z kolorowymi bibułkami, a chłopcy wykonywali maski i poszukiwali odpowiednich kożuchów.
Aby zabawa dłużej trwała, najpierw tj. po Świętach Bożego Narodzenia za brodaczy przebierają się dzieci. Starsi 2-3 dni przed zakończeniem roku kolędowali, a zebrane pieniądze przeznaczali na cele społeczne jak: budowę Domu Ludowego, zakup motopompy strażackiej, samochodu strażackiego, czy też organów kościelnych.
W dniu 31 grudnia w godzinach popołudniowych rozpoczynali kolędowanie połączone ze składaniem życzeń. Brodacze niosą szczęście mieszkańcom i turystom. Jedna z legend ówi, że aby mieć szczęście trzeba zabrać do domu kawałek wstążki z kapelusza brodacza.
fot. UM Sławatycze