W najbliższy weekend (18 i 19 grudnia) w Tarnogrodzie (pow.biłgorajski) – regionalne uroczystości 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Dlaczego właśnie tu? Józef Krzysztof Giza, czyli górnik, który został zabity podczas pacyfikacji kopalni „Wujek” pochodził właśnie z Tarnogrodu.
W sobotę od godziny 15.00 grupa rekonstrukcyjna przypomni mieszkańcom rzeczywistość stanu wojennego. O 16.00 inscenizacja wydarzeń, jakie rozgrywały się w grudniu 1981 r. w różnych miastach Polski i jakie miały miejsce 16 grudnia 1981 roku w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach.
Kolejnym punktem programu będzie film „Autor nieznany” w reżyserii Wiesława Palucha, który zostanie wyświetlony o 17.00 w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Po filmie zaplanowane jest spotkanie z twórcami. O 18.30 koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego pt. Odważnym wszystkim pokłon niski…, który zakończy sobotnią część uroczystości.
W niedzielę o 9.30 poczty sztandarowe zbiorą się na placu przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury, skąd przejdą do kościoła na mszę św., po której nastąpi przemarsz na cmentarz parafialny i złożenie kwiatów na grobie śp. Józefa Krzysztofa Gizy – górnika poległego w kopalni Wujek.
Około 12.00 w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury zostanie zaprezentowany program patriotyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Curie – Skłodowskiej w Tarnogrodzie i gości. Po akademii zostaną wręczone nagrody laureatom Konkursu Wojewódzkiego na Projekt Logotypu Patriotycznego Związanego ze Stanem Wojennym objętego Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.
W czasie uroczystości będzie można obejrzeć wystawę ze zbiorów Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności pt. Kopalnia strajkuje… Strajk i pacyfikacja kopalni WUJEK 13-16 grudnia 1981 r. oraz ekspozycję pamiątek z okresu stanu wojennego.