Pogrzeb z asystą wojskową zaplanowano na wtorek, 10 października w Opolu Lubelskim. Szczątki Wacława Czępińskiego ps. “Zbyszek”, żołnierza podziemia niepodległościowego, odnalazł w 2021 r. IPN podczas prac ekshumacyjnych na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Kościele Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu Lubelskim. Trumna ze szczątkami ś.p. Wacława Czępińskiego zostanie wprowadzona do kościoła o godzinie 10.30. Natomiast Msza Święta rozpocznie się o 11.30.
Przemarsz konduktu pogrzebowego na cmentarz parafialny w Opolu Lubelskim przy ul. Cmentarnej 39 zaplanowano na 13.00. Uroczystości pogrzebowe odbędą się z asystą wojskową.
Wacław Czępiński ps. „Zbyszek”
Urodził się 22 października 1924 r. w Wojciechowie w powiecie lubelskim. Od wiosny 1942 r. należał do organizacji Krajowe Siły Zbrojne, która w 1943 r. weszła w skład Armii Krajowej. We wrześniu 1944 r. zmobilizowano go do „ludowego” Wojska Polskiego. Służył w 31. pułku piechoty w Białce. Po czym już w październiku 1944 r. zdezerterował i wstąpił do oddziału Armii Krajowej – Delegatury Sił Zbrojnych Tadeusza Orłowskiego „Szatana” ze zgrupowania Mariana Bernaciaka „Orlika”. Następnie przeszedł do plutonu Michała Szeremieckiego „Misia”, wchodzącego w skład zgrupowania Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.
Po ujawnieniu się w październiku 1945 r. wkrótce ponownie dołączył do zgrupowania „Zapory”, pełniąc funkcję łącznika. W marcu 1947 r. ujawnił się po raz drugi. W sierpniu tego roku samego roku aresztowano go. Zaraz po zwolnieniu z aresztu powrócił do współpracy ze strukturami podziemia. W październiku 1948 r. funkcjonariuszy WUBP w Lublinie aresztowali go w Cyganówce w powiecie lubelskim.
Wyrokiem z 24 maja 1949 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazał go na karę śmierci. Wyrok ten wykonano 9 sierpnia 1949 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie.
Szczątki Wacława Czępińskiego zostały odnalezione w listopadzie 2021 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.
źródło: IPN Oddział w Lublin