W środę (21 czerwca) w miejscowości Wisznice miała miejsce uroczystość pogrzebowa żołnierza Batalionów Chłopskich, a następnie Armii Krajowej – Stanisława Soleckiego. Jego szczątki zostały odnalezione przez Instytut Pamięci Narodowej w 2021 roku.
Uroczystość miała charakter państwowy. Rozpoczęła się mszą świętą w kościele Przemienienia Pańskiego w Wisznicach. Następnie kondukt pogrzebowy z asystą wojskową przeszedł na cmentarz parafialny w Wisznicach. Tam trumnę ze szczątkami Stanisława Soleckiego złożono do rodzinnego grobu.
Stanisław Solecki urodził się 7 stycznia 1926 r. we wsi Planta w powiecie radzyńskim. W czasie okupacji niemieckiej od maja 1943 r. służył w Batalionach Chłopskich, a następnie w oddziale Armii Krajowej pod dowództwem Aleksandra Wereszki „Rocha”, operującym na terenie powiatu bialskiego. Kiedy Sowieci rozbroili oddział Stanisława Soleckiego osadzono w obozie na Majdanku. Stamtąd wrócił do pracy w rodzinnym gospodarstwie. Następnie na początku 1946 r. wyjechał w poszukiwaniu pracy do Szczecina.
W lipcu tego samego roku aresztował go patrol MO. Wojskowy Sąd Rejonowy w Szczecinie 20 lipca 1946 r. wydał wyrok skazujący Stanisława Soleckiego na karę śmierci. Wyrok wykonano 30 sierpnia 1946 r. w więzieniu w Szczecinie.
Szczątki Stanisława Soleckiego odnaleziono w czerwcu 2021 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
inf. IPN Oddział w Lublinie