W Wielką Sobotę, zwaną Wigilią Zmartwychwstania Pańskiego, oczekujemy na ponowne przyjście Jezusa. W ten wyjątkowy dzień święcimy pokarmy a przy grobach Jezusa Chrystusa pełnione są uroczyste warty.
Wielka Sobota to czas oczekiwania, przygotowania na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wierni w ciszy i zadumie odwiedzają Groby Pańskie. W tym dniu święcone są m.in. pokarmy, które mają symboliczne znaczenie. Chleb to Ciało Chrystusa, jaja symbolizują odradzające się życie, sól – oczyszczenie i prawdę. Natomiast baranek to odkupienie grzechów, a kurczaczek radość. Zielony bukszpan oznacza nadzieję i wieczność.
Wieczór Wielkiej Soboty to nabożeństwo Liturgii Wigilii Paschalnej, najważniejsze w kościele, należące już do uroczystości niedzielnego Zmartwychwstania Pańskiego. W noc, nazywaną powszechnie „czuwaniem na cześć Pana”, przeżywamy oczekiwanie na Zmartwychwstanie Chrystusa. Liturgia rozpoczyna się po zmroku i jest podzielona na pięć ważnych części: Światła, Słowa Bożego, Chrzcielną, Eucharystyczną oraz Procesję rezurekcyjną.
Zgodnie z tradycją w całym kraju przy grobach Jezusa Chrystusa pełnione są uroczyste warty. Najczęściej pełnią je ministranci, harcerze i strażacy. Tradycja ta nawiązuje do pilnowania Grobu Pańskiego przez żołnierzy rzymskich.