Nad taką właśnie tezą w Biłgorajskim Centrum Kultury 10 października debatowali młodzi wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego w Biłgoraju.
– Zorganizowana przez nas debata jest częścią działań realizowanego przez nas projektu „Lokalne Partnerstwo dla Wolontariatu – edycja 2022-2024”. Debaty oksfordzkie w ostatnich latach stały się bardzo popularne w naszym regionie, ale dzisiaj mało kto pamięta, że pierwszą bitwę na argumenty zorganizowała właśnie Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Było to w 2015 roku. Postanowiliśmy wrócić do tej formuły po latach i ponownie zaprosić do uczestnictwa w niej młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju – wyjaśnia Iwona Dubińska, koordynator Centrum Rozwoju Wolontariatu Fundacji FLZB.
W loży ekspertów zasiedli członkowie Rady Fundacji FLZB w składzie: Urszula Kolman (burmistrz Zwierzyńca), Agata Granda (przedsiębiorca) oraz Stefan Oleszczak (były burmistrz Biłgoraja), którzy oceniali sztukę prowadzenia dyskusji przez młodych ludzi pod względem prezentowania argumentów, wypowiadania się i słownego pokonania przeciwnika. Drużyny biorące udział w pojedynku wykazały się znakomitym przygotowaniem. Jednak decyzją ekspertów zwycięstwo przypadło drużynie opozycji w składzie: Miłosz Stelmach, Natalia Samulak, Natalia Pawełko i Maciej Oleszczuk.
– Debata Oksfordzka z udziałem wolontariuszy miała na celu promowanie wolontariatu w regionie.
Myślę, że to się udało. Zarówno uczestnicy biorący udział w bezpośredniej dyskusji jak i wolontariusze zasiadający na widowni zgodnie stwierdzili, że „jeden bezinteresowny czyn zapoczątkowuje następne”, a „wolontariat powinien stać się chorobą całego społeczeństwa” – podsumowała Dubińska.
Zmaganiom uczestników debaty przysłuchiwał się również starosta biłgorajski, który
pochwalił działania fundacji w zakresie promowania debat i potrzeby rozwoju wolontariatu.
Starostwo Powiatowe w Biłgoraju od 3 lat wspiera konkurs „Ziarna Wolontariatu”, którego celem jest
docenianie najbardziej aktywnych wolontariuszy w regionie. Debatę wolontariacką sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030.