Lato sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Wiele osób szuka schłodzenia podczas plenerowych kąpieli, jednak czasami może się to skończyć tragicznie. Dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na akwenach.
Lato, to z jednej strony czas beztroski. Wakacje i okres urlopowy powodują, że różnego rodzaju miejsca nad wodą cieszą się dużą popularnością i są często wybierane, jako miejsce wypoczynku. Z drugiej jednak strony, niestety w tym czasie dochodzi do wielu utonięć, szczególnie w weekendowe dni. Tylko w zeszłym roku w Polsce w ten sposób życie straciło ponad 400 osób. Trudno prognozować, czy w tym roku statystyki będą podobne (według wstępnych danych tylko w czerwcu utonęło już 48 osób), jednak w ostatnim czasie częste są informacje o tragicznie zakończonym pobycie nad wodą. W tym tygodniu utonęli m.in. 21-letni mężczyzna w rzece Skawa oraz 54-letnia kobieta w Jeziorze Białym.
Tragiczne zdarzenia sprawiają, że promowane są zasady bezpieczeństwa nad wodą. W akcje angażują się m.in. instytucje samorządowe, rządowe, a także policja i straż pożarna. Od kilku lat prowadzona jest kampania społeczna pt. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, która poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. O inicjatywie tej pisaliśmy, przypominając o prowadzonych przez służby działaniach prewencyjnych dotyczących bezpieczeństwa w czasie wakacji (więcej TUTAJ). Niedawno w ramach tej akcji dzielnicowa z Warki przypominała dzieciom o prawidłowym postępowaniu podczas korzystania z kąpieli. Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej prowadzą podobne przedsięwzięcie zatytułowane „Myśl trzeźwo nad wodą”. Inicjatywa ma na celu zapobieganie podejmowaniu ryzykownych zachowań oraz zminimalizowanie tragicznych skutków pozostawania w stanie nietrzeźwości na obszarach wodnych.
Jedną z najważniejszych zasad w tym kontekście jest niewchodzenie do wody pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. O tym jak jest to istotne świadczą statystyki. W 2022 r. blisko jedna czwarta wszystkich ofiar utonięć spożywała wcześniej alkohol. Inną przyczyną niebezpiecznych dla życia sytuacji na różnych akwenach jest brawura i lekkomyślność. Płynąc łódkami, kajakami i rowerami wodnymi należy pamiętać o założeniu kapoka. Niebezpieczne jest również wypływanie na materacu daleko od brzegu. W celu uniknięcia wstrząsu termicznego powinno się zanurzać stopniowo oraz nie kąpać bezpośrednio po dłuższym opalaniu. Do wody należy wchodzić najwcześniej pół godziny od zjedzenia posiłku. Nie wolno skakać do akwenu w nieznanych miejscach, gdyż głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo a nawet śmierć. Warto pamiętać, że ryzykowne i nierozważne zachowania wobec innych ludzi, jak przykładowo podtapianie, popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody, może się skończyć tragicznie. Ponadto nie należy przeceniać swoich umiejętności pływackich, a na otwarte akweny powinno się wypływać tylko z asekuracją. Warto także zwracać uwagę na pogodę. Nie wolno pływać podczas burzy, mgły czy też porywistego wiatru.
Wybierając kąpieliska należy pamiętać, aby korzystać z tych strzeżonych, na których są ratownicy. Bezwzględnie należy przestrzegać znaków zakazu i ostrzegawczych.
Wczoraj utonęło 6 osób????!
Pogoda zachęca do wypoczynku nad wodą☀????.
Dla własnego bezpieczeńśtwa pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad:⬇⬇⬇ pic.twitter.com/arPeVnenUB— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) July 9, 2023
Warto mieć na uwadze, ze niebezpieczne kąpieliska oznaczane są jako czarne punkty wodne. Przed takimi miejscami ostrzegają czarno-żółte tablice. Niedawno na Mazowszu dodano 7 czarnych punktów wodnych i w sumie na tym obszarze jest ich 123. Z tego 9 z nich znajduje się w subregionie radomskim. Oznaczenie akwenu takim znakiem jest tożsame z zakazem kąpieli.
Podczas przebywania nad wodą szczególną opieką należy otaczać dzieci. Najmłodszych nie tylko należy zaopatrzyć w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody, ale także uważnie je obserwować, aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.
Nad wodą powinniśmy także reagować, w przypadku, gdy inna osoba znajduje się w niebezpieczeństwie. Jeśli sami nie umiemy przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu, to powinniśmy zaalarmować odpowiednie służby. W sytuacji zagrożenia bezcenne mogą okazać się zwłaszcza dwa numery – 601 100 100 oraz numer alarmowy 112.
inf. Łukasz Bigoszewski