Prestiżowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego przyznawany jest od 1999 roku. O wyborze nominowanych i laureatów decyduje kapituła pod przewodnictwem Marszałka Województwa Lubelskiego. – Lubelszczyzna chce łączyć modernizację z tradycją. Naszym największym bogactwem – oprócz urodzajnych, ekologicznych ziem – jest kapitał ludzki. Chciałbym, byśmy mogli za parę lat być równoprawnym partnerem dla regionów w Polsce i Europie. Mam nadzieje, że nowi markowicze i ambasadorzy, którzy dzisiaj zostali wyłonieni, są początkiem tej drogi ku lepszej przyszłości województwa lubelskiego – mówił wczoraj Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Od 1999 roku tytuł honorowy Ambasadora Województwa Lubelskiego przyznawany jest w trzech kategoriach: osobie, firmie i instytucji za szczególny wkład w promowanie Lubelszczyzny w kraju i poza jej granicami. Wśród nagrodzonych w poprzednich latach są m.in.: Budka Suflera, Ewa Dados, Jacek Bąk, Krzysztof Cugowski, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Mostostal Puławy S.A. w Puławach, Zakłady Azotowe Puławy S.A., Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Do wczoraj na liście laureatów mieliśmy 72 ambasadorów, w tym 5 z tytułem specjalnym.
Poniżej prezentujemy laureatów tytułu Ambasadora Województwa Lubelskiego za 2021 rok:
w kategorii OSOBA:
prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska
Jest dyrektorem Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Po wielu latach pracy z pacjentami bardzo dobrze rozumie potrzeby osób, które dowiedziały się o chorobie nowotworowej. Jej marzeniem było utworzenie pełnoprofilowego ośrodka, w którym chorzy mają zapewnioną profesjonalną opiekę oraz leczenie. Dzięki zaangażowaniu i determinacji prof. Starosławska stworzyła zespół znakomitych specjalistów. Wysokospecjalistyczny pełnoprofilowy szpital, który stworzyła, jest placówką osiągającą światowe wyniki w leczeniu klinicznym.
w kategorii INSTYTUCJA:
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych
Jedna z najbardziej innowacyjnych uczelni regionu i kraju, która w ciągu zaledwie 20 lat stała się szkołą przyszłości o międzynarodowym zasięgu. Zlokalizowana w Chełmie szkoła jest największą cywilną uczelnią lotniczą w Polsce, która kształci pilotów, mechaników i dyspozytorów lotniczych. Uczelnia posiada ponad 40 nowoczesnych laboratoriów i Akademicki Port Lotniczy wraz z nowoczesną flotą powietrzną. Spektakularnym wydarzeniem dla uczelni było utworzenie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego Centrum Egzaminów Teoretycznych.
w kategorii FIRMA:
Firma ERKADO Sp. z o. o.
Firma rodzinna, która istnieje na rynku ponad 45 lat, jest polskim producentem drzwi wewnętrznych, zewnętrznych oraz akcesoriów drzwiowych. W produktach skutecznie łączy tradycje rzemieślnicze z najnowszymi rozwiązaniami. Dostarcza produkty wykonane z dbałością o każdy najmniejszy szczegół oraz wykorzystuje innowacyjne technologie. Hale produkcyjne i magazynowe znajdują się w Gościeradowie, Chwałowicach oraz w Radomiu. ERKADO poza polskim rynkiem znana jest już w 30 krajach. Największym kapitałem firmy są przede wszystkim pracownicy, którzy tworzą doświadczony zespół oparty o zasady prawdziwego partnerstwa.
Ambasador Specjalny Województwa Lubelskiego 2021:
Tomasz Wójtowicz
Reprezentant Polski w siatkówce. Złoty medalista Mistrzostw Świata w Meksyku w 1974 r. oraz Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 r., wielokrotny medalista Mistrzostw Europy. Nominowany do grona najlepszych ośmiu siatkarzy świata amerykańskiej siatkarskiej galerii sław. Lublinianin, pochodzący ze sportowej rodziny, karierę rozpoczął w AZS Lublin. Następnie kontynuował karierę we Włoszech. Tomasz Wójtowicz jest ikoną i świetnym wzorem dla młodych pokoleń sportowców. Nawet długotrwała ciężka choroba nie złamała Mistrza, który w ostatnich latach stał się cenionym ekspertem i komentatorem rozgrywek siatkarskich.
Tym samym, po wczorajszej 23. edycji, grono wyróżnionych tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego wzrosło do 70 osób, instytucji i przedsiębiorstw, z kolei tytuł ambasadora specjalnego trafił już do 6 laureatów.
Podczas gali certyfikaty odebrali również finaliści XVI edycji Marka Lubelskie. Wyróżnione przedsiębiorstwa to:
- Barbara Rusiecka-Górniak Czarna Malina;
- Ekologiczne Gospodarstwo „Pod Kasztanem” Robert Janowski;
- K&M Business Marek Korczyk;
- Winnica Kazimierskie Wzgórza Marek Rak, Bogumiła Rak;
- Wrap Masters Sp. z o.o.