Od czerwca do sierpnia 1940 r. około 450 Polaków, więźniów Zamku Lubelskiego zostało rozstrzelanych przez niemieckiego okupanta. Obchody upamiętniające 83. rocznicę egzekucji więźniów Zamku Lubelskiego na Rurach Jezuickich odbędą się w środę, 7 czerwca.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.30 Mszą św. w wąwozie na Rurach Jezuickich, przy pomniku i tablicach z nazwiskami rozstrzelanych Polaków. W drugiej części uroczystości zaplanowano apel pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Ofiar.
Organizatorami obchodów jest Szkoła Podstawowa nr 28 im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie, Parafia pw. Świętej Rodziny oraz Oddział Martyrologii „Pod Zegarem” Muzeum Narodowego w Lublinie.
Niemcy przeprowadzili 5 egzekucji
Masowe egzekucje obywateli polskich zostały przeprowadzane przez okupantów niemieckich latem 1940 r. w okolicach wsi Rury Jezuickie pod Lublinem. Leżący w pobliżu wsi wąwóz, został wybrany przez Niemców na miejsce straceń polskich więźniów politycznych. W okresie od 29 czerwca do 15 sierpnia 1940 r. funkcjonariusze SS i policji niemieckiej przeprowadzili tam 5 egzekucji, w trakcie których zamordowano co najmniej 450 Polaków, przywiezionych z więzienia na Zamku Lubelskim. W gronie ofiar znajdowali się przede wszystkim przedstawiciele polskiej elity politycznej i intelektualnej z terenów województwa lubelskiego, aresztowani w ramach tzw. Akcji AB. (inf. LUW)