Kapral Damian Pawelec wędrując w Tatrach był świadkiem poważnego wypadku turystki. Kobieta doznała skomplikowanego złamania nogi. Żołnierz bez wahania zaopiekował się poszkodowaną i jej rodziną. Przygotował lądowisko i naprowadził helikopter TOPR. Jak sam przyznaje, bez odpowiednich szkoleń nie poradziłby sobie.
Wyróżnienia oraz medale z okazji Święta Wojska Polskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczał żołnierzom w sobotę, 12 sierpnia. Wśród wyróżnionych znalazł się kpr. Damian Pawelec – żołnierz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Minister wyróżnił go za dokonanie bohaterskich czynów świadczących o ofiarności i odwadze w warunkach pełnienia czynnej służby wojskowej.
Kapral Damian Pawelec wędrując w Tatrach był świadkiem poważnego wypadku. Bez chwili namysłu udzielił pomocy poszkodowanej turystce. Kobieta doznała bardzo poważnego złamania nogi. Jej rodzina oraz inni turyści byli bezradni wobec zdarzenia.
– Podczas urlopowego wypadu w Tatry miałem okazję przekonać się na własnej skórze, jak w praktyce wykorzystać wiedzę i umiejętności zdobyte podczas szkolenia w WOT. To one dały mi pewność siebie. Wielokrotnie powtarzane procedury sprawiły, że bez zastanawiania wiedziałem co mam robić i działałem prawie odruchowo. Trzeba było działać szybko i wielotorowo – przejęcie inicjatywy, udzielenie pomocy poszkodowanej, zapanowanie nad grupką gapiów, rozdzielenie zadań, czy zaopiekowanie się przerażoną rodziną. Najważniejsze było ustabilizowanie i odizolowanie nogi od podłoża tak, jak nas uczono. Następnie przygotowanie lądowiska i naprowadzenie helikoptera TOPR-u oraz współpraca z ratownikami. Bez szkoleń nie poradziłbym sobie – opowiada kpr. Pawelec.
Kapitan Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT, zauważa, że takie zdarzenia potwierdzają, że wiedza i umiejętności zdobyte przez żołnierzy OT na różnych kursach i szkoleniach z powodzeniem są wykorzystywane również poza służbą. – Dzięki intensywnym szkoleniom, m.in. z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, współpracy z innymi służbami ratowniczymi, czy też zachowania się w sytuacjach zagrożenia, żołnierze OT szybko i profesjonalnie potrafią udzielić pomocy osobom, których zdrowie lub życie jest zagrożone – mówi oficer.