W piątek w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odprawiono mszę świętą w intencji zmarłych na zesłaniu na Sybir Polaków. W ramach obchodów 83. rocznicy masowych deportacji w IPN w Lublinie zaprezentowano grę miejską “Przeszliśmy niepokonani”.
Grę miejską przedstawiono w Oddziale IPN w Lublinie przy ul Wodopojnej 2. Jak podaje IPN, jej “uczestnicy poznają historię miejsc pamięci związanych z Zesłańcami Sybiru w Lublinie. Fabuła gry oparta jest na historii dzieci z Pahiatua. Uczestnicy podejmą próbę odtworzenia zawiłej historii krewnego, który w 1944 roku jako mały chłopiec przybył na statku Generał Randali do Nowej Zelandii“.
Gra dostępna jest w darmowej aplikacji mobilnej Action Track.
Następnie w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej ksiądz Dariusz Bondyra odprawił mszę świętą w intencji zmarłych i pomordowanych na zesłaniu. Po mszy uczestnicy udali się pod pomnik Matki Sybiraczki na placu Dzieci z Pahiatua. Uroczystości pod pomnikiem obejmowały m.in. odegranie hymnu Sybiraków, przemówienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Przemówienie wygłosił m.in. prezes Lubelskiego Oddziału Związku Sybiraków Janusz Pawłowski.
Pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir rozpoczęła się 10 lutego 1940 roku. Podczas przeprowadzonej przez NKWD akcji głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju.
Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze Związku Sowieckiego, okupującego tereny II Rzeczypospolitej, zorganizowały cztery wywózki na Wschód obywateli polskich różnych narodowości.
Pierwsza z deportacji objęła głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, właścicieli ziemskich, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej. Wywożeni trafiali w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi.
źródło: IPN Oddział Lublin/LUW