Do dyżurnego chełmskiej komendy zgłosił się 64-latek, który powiadomił o oszustwie na kryptowalutę. – Jak się okazało zadzwonił do niego mężczyzna z propozycją inwestycji w wirtualną walutę. Zgłaszający przystał na to i za namową rozmówcy zainstalował program umożliwiający zdalną obsługę urządzenia elektronicznego. Na żądanie dzwoniącego logował się też na swój rachunek bankowy, co dawało oszustowi nieograniczoną możliwość wykonywania transakcji finansowych wpłat i wypłat łącznie z zaciągnięciem kredytu. Proceder trwał około miesiąca zanim pokrzywdzony zorientował się, że został oszukany. Straty oszacował na kwotę 40 tysięcy złotych – relacjonuje komisarz Ewa Czyż.
Policja apeluje o zdrowy rozsądek oraz ostrożność przy wszelkich finansowych transakcjach internetowych. Przede wszystkim nie ulegajmy namowom obcych osób i nie instalujmy dodatkowych programów na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Chrońmy też swoje dane osobowe i nie przekazujmy ich nieznajomym. Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów jest nieograniczona. Stosują przeróżne metody chcąc wyłudzić od nas pieniądze.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego. Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Lublinie znajduje się przy ul. Bernardyńskiej 5. Kontakt pod numerem telefonu 815 343 887.